Teknoloji devi Microsoft, siber suçlara karşı savaşta önemli bir zafer ilan etti. Şirket, haksız faaliyetleri milyonlarca bilgisayar kullanıcısını etkileyen otomatik bir ağ olan Necurs botnet'i devraldığını doğruladı.

Microsoft Liderliğindeki Koalisyon, Popüler Virüs Ağını Başarıyla Devre Dışı Bıraktı

Teknoloji devi Microsoft, siber suçlara karşı savaşta önemli bir zafer ilan etti. Şirket, haksız faaliyetleri milyonlarca bilgisayar kullanıcısını etkileyen otomatik bir ağ olan Necurs botnet'i devraldığını doğruladı.

Washington merkezli teknoloji devi, Dijital Suçlar Birimi'nin siber güvenlik şirketi BitSight ve siber suçluları devirmek için 35 ülkeden diğer kuruluşlarla ortaklık yaptığını açıkladı.

Milyonlarca İnsan İçin Rahat Bir Nefes

Necurs, dünyadaki en üretken siber suç ağlarından biridir ve kötü amaçlı yazılımları ve diğer tehlikeli malzemeleri dağıtmak için bilgisayarları uç nokta olarak kullanarak zanaatını mükemmelleştirir. Raporlar, botnet'in 2016-2019 yılları arasında dünyanın e-posta dağıtılmış kötü amaçlı yazılımlarının % 90'ından sorumlu olduğunu ve yol boyunca 9 milyon cihaza bulaştığını öne sürdü.

Microsoft'un açıkladığı gibi Necurs operasyonunun ölçeği oldukça genişti. Firma, araştırmalarında botnet'in dünyadaki hemen hemen her ülkeye bazılarını gönderdiğine dikkat çekti; belirli bir cihaz 3,8 milyon e-posta gönderdi ve potansiyel olarak 40 milyondan fazla cihazı etkiledi.

Botnet'in arkasındaki operatörlerin Rus olduğu düşünülüyor. Platformlarını hain kampanyalarını genişletmek için kullandıkları ve aynı zamanda internette tahribat yaratmak için başkalarına kiraladıkları biliniyor. Microsoft, botnet'in işlemlerini genişletmek ve kendini gizli tutmak için otomatik olarak üreteceği 6 milyondan fazla etki alanını devre dışı bırakarak botnet'i öldürdüklerini doğruladı.

Hala Yapılacak Çok İş Var

Siber suçlara karşı savaş, özellikle kötü amaçlı yazılım sahiplerinin çatlaklar karşısında inovasyon tutkusu nedeniyle son birkaç yıldır oldukça ispatlanmış bir savaştır. Bugün, bir bilgisayarın görev yöneticisinden ve fidye yazılımından kaçabilecek kötü niyetli yazılımlara sahibiz.

Karşı önlemler de iyileşmiş olsa da, bu aktörler tıpkı biyolojik virüsler gibi uyum sağlamak ve hayatta kalmak için operasyonlarını karmaşıklaştırmak için iyi bir iş çıkardı.

Microsoft'a gelince, teknoloji devi oldukça yoğun bir ay geçirdi. Bu haftanın başlarında, firma, Office paketinden ve Chromium tabanlı Edge tarayıcısından Windows işletim sisteminin kendisine kadar, şirketin sunduğu hemen hemen her şeyi yamalayan 115 hata için hata yamaları yayınladı.

 26'sı kritik olarak adlandırılan bazı hataların analizi, güvenlik açıklarının bilgisayar korsanlarının doğrudan kullanıcıların bilgisayarlarına kötü amaçlı kod çalıştırmasına izin verebileceğini ve böylece bilgisayarların çalıştığı çeşitli işlevleri etkileyebileceğini açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ