MicroStrategy, toplam Bitcoin (BTC) varlıklarında yaklaşık 1 milyar dolar zarara uğradı ve hisse senetlerinin (MSTR) Pazartesi günü yüzde 25 oranında düşmesine neden oldu.

MicroStrategy, BTC Tankları 21.000 Doların Altında Olduğu İçin Marj Tamamlama Riskine Giriyor, El Salvador Herhangi Bir Finansal Riski Reddediyor

MicroStrategy, toplam Bitcoin (BTC) varlıklarında yaklaşık 1 milyar dolar zarara uğradı ve hisse senetlerinin (MSTR) Pazartesi günü yüzde 25 oranında düşmesine neden oldu.

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, BTC fiyat düşüşüne rağmen ülkenin hiçbir finansal risk altında olmadığına dair söylentileri yalanladı.

13 Haziran Pazartesi günü, Bitcoin (BTC), daha geniş kripto piyasa değeri 1 trilyon doların altına düştüğü için tarihinin en büyük fiyat düşüşlerinden birine tanık oldu. Tüm gözler şimdi en büyük Bitcoin sahiplerinden bazılarına çevrildi.

Bilançosunda her biri ortalama 30.700 $ fiyatla 129.218 Bitcoin tutan Michael Saylor'un MicroStrategy'si (NASDAQ: MSTR) için zor bir zaman. Mevcut fiyatla, MicroStrategy'nin BTC yatırımları yüzde 25 düştü .

İlginç bir şekilde, BTC fiyatı bugün erken saatlerde 21.000 doların altına anlık bir düşüş yaşadı. Bu, MicroStrategy'nin BTC varlıklarına karşı satın alınan bir kredi için daha fazla teminat koyması gerekebileceği anlamına gelebilir. Mart 2022'nin başlarında şirket, BTC'sine 205 milyon dolarlık bir kredi sözü verdi.

O zaman BTC teminatında taahhüt edilen ilk değer 805 milyon dolardı. Ancak BTC fiyatı yarıya indiği için işler tersine döndü. Geçen ayki konferans görüşmesi sırasında MicroStrategy Başkanı Phong Le şunları söyledi:

Bir marj çağrısı yapmadan önce Bitcoin'in yaklaşık 21.000 $'ı yarıya indirmesi gerekiyor. Bununla birlikte, %50'ye ulaşmadan önce teminat paketine daha fazla Bitcoin katkıda bulunabiliriz, böylece oraya asla ulaşamaz.

MicroStrategy, Wall Street'te kaydedilen kayıplar için halka açık diğer kripto şirketlerine de liderlik ediyor. Pazartesi günü, MSTR hisse senedi fiyatı yüzde 25 gibi devasa bir değer kazanarak ticareti 152$ seviyelerinde sonlandırdı. MSTR hissesi şimdiden yıldan bugüne yüzde 72'den fazlasını düzeltti. Marathon Digital, Riot Blockchain Inc. ve Coinbase Global gibi diğer kripto firmalarının hisseleri Pazartesi günü her biri yüzde 15 oranında düzeltildi.

El Salvador – Bitcoin Piyasası Çöküşü Bize Zarar Vermez

Latin Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin'in en büyük sahiplerinden biridir. Ülke, Bitcoin'i yasal bir ihale haline getirdi ve şu anda ulusal rezervlerinin bir parçası olarak 2.301 BTC'ye sahip. IMF, Bitcoin tutmanın parasal riskleri konusunda birkaç kez uyardı.

Ancak, El Salvador taviz vermeyi reddediyor. Son BTC fiyat düşüşünün ortasında ülke, BTC varlıklarında gerçekleşmemiş büyük kayıplarla karşı karşıya kaldı. Geçen ay Mayıs ortasında El Salvador, ortalama 30.744 $ fiyatla satın aldığı rezervlerine 500 BTC daha ekledi.

Ancak Pazartesi günü yaşanan fiyat düşüşüne rağmen, El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya herhangi bir finansal risk olasılığını reddetti. Basın toplantısında konuşan Zelaya, şunları söyledi:

Bitcoin yüzünden El Salvador için mali riskin gerçekten yüksek olduğunu söylediklerinde yapabildiğim tek şey gülümsemek. Mali risk son derece minimaldir.

Şirketin, fiyat düştüğü için Bitcoin yatırımlarında 40 milyon dolar kaybettiği bildirildi. Zelaya, "Kırk milyon dolar, ulusal genel bütçemizin yüzde 0,5'ini bile temsil etmiyor" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ