Hayman Capital Management'ın kurucusu ve CIO'su Kyle Bass, Çin CBDC'sinin ABD üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceği konusunda uyardı.

Milyarder Kyle Bass: Çin

Hayman Capital Management'ın kurucusu ve CIO'su Kyle Bass, Çin CBDC'sinin ABD üzerinde yıkıcı bir etkisi olabileceği konusunda uyardı.

Amerikalı hedge fon yöneticisi Kyle Bass, Çin'deki komünist rejimin, totaliterliğini dünyaya yaymak için bir araç olarak devlet kontrolündeki yeni dijital yuanını kullanmayı planladığı konusunda bir uyarı notu verdi. Bunun ABD üzerinde yıkıcı bir etkisi olacağını ve ABD'nin bunu yasaklaması gerektiğini düşündü.

Çin CBDC'sinin “Kendi Aklı” Olacak

Yakın tarihli bir röportajda, milyarder Kyle Bass, Çin dijital yuanının, hükümetin rakip ülkeler üzerinde büyük bir etki elde etmek için kullanmayı planladığı bir finansal araç olduğunu savundu. Projenin Asya süper gücüne daha güçlü bir ekonomik konum ve daha fazla kontrol sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Hayman Capital Management'ın kurucusu ve CIO'su olan Bass, Çin dijital para biriminin ABD'ye önemli mali zararlar verebileceği konusunda uyardı. Yasaklanmadığı takdirde devletleri rahatsız edecek bir “kanser” ile karşılaştırdı:

“[Çin dijital] para birimini yasaklamamız ve hiçbirinin Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılmasına izin vermememiz gerektiğini düşünüyorum. Kulağa abartılı geldiğini biliyorum, ancak tüm bunları düşünürseniz, birazcık kanser olamazsınız. Ya kansersindir ya da kanser değilsindir."

Dahası, dijital yuan, komünist rejimin doğasına mükemmel bir şekilde uyuyor. Bass, bunun “kendi aklı” olan bir para birimi olacağını düşündü. Kişilerin sosyal güvenlik numaraları ve adresleri gibi özel verilere erişimi olacaktır.

Çin hükümeti, ülkeye yatırım yapmak istiyorlarsa şirketlerin merkez bankası dijital para birimini benimsemelerini de isteyebilir.

"Kullanımını zorlayabilir ve tüm sermayemizi bu şekilde ellerinde tutarlarsa dünya üzerinde ne tür bir kaleye sahip olacaklarını hayal edebilirler."

Çin İlk Olmak İstiyor

Çin Komünist Partisi (ÇKP), bir merkez bankası dijital para birimini piyasaya süren ilk büyük hükümet olma emellerini gizlemiyor.

Örneğin, 2021'in başında, Asya ülkesinin yetkilileri, Sichuan eyaletinin başkenti olan Chengdu sakinlerine CBDC şeklinde 4,6 milyon dolar sağladı. Girişim, dijital yuanın verimliliğini test etmeyi amaçlıyordu.

Geçen ay, Çinli yetkililer daha da büyük bir miktar dağıttı, ancak bu sefer Pekin vatandaşlarına bu hamle yapıldı.  

Ayrıca, ÇKP yetkilileri, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları'ndaki sporcuların ve yabancı ziyaretçilerin dijital para birimini kullanmasına izin vererek pilot uygulamasının kapsamını genişletmeyi planlıyor:

"Yaklaşan Pekin Kış Olimpiyatları için, e-CNY'yi yalnızca yerli kullanıcılara değil, aynı zamanda uluslararası sporculara ve benzer ziyaretçilere de sunmaya çalışıyorduk."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ