Shark Tank yıldızı ve NBA takımı Dallas Mavericks'in sahibi Mark Cuban, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) token kaydı için “kripto endüstrisini bekleyen kabus” olacak kurallar getireceği konusunda uyardı.

Milyarder Mark Cuban, SEC

Mark Cuban, SEC'in Kabus Gibi Bir Kripto Düzenlemesiyle Geldiğini Düşünüyor

NBA takımı Dallas Mavericks'in sahibi Shark Tank yıldızı milyarder Mark Cuban, Cumartesi günü bir tweet'te SEC'in kripto tokenlerini nasıl düzenleyeceği konusunda uyardı.

Uyarısı, ABD Senatörü Pat Toomey'in (R-PA) dokuz kripto tokeninin menkul kıymet olarak tanımlandığı eski bir Coinbase çalışanına yönelik yaptırım eylemi nedeniyle menkul kıymetler bekçisini eleştiren bir tweet'e yanıt olarak geldi. Coinbase, kripto menkul kıymetlerini listelediği iddiasına hızla itiraz etti.

Toomey, yaptırım eyleminin “SEC'in belirli tokenlerin nasıl ve neden menkul kıymet olarak sınıflandırıldığı konusunda net bir görüşe sahip olmasının mükemmel bir örneği olduğunu belirtti. Ancak SEC, bir yaptırım eylemi başlatmadan önce görüşlerini açıklamadı.”

Net değeri yaklaşık 4,7 milyar dolar olan Cuban, SEC'in kripto endüstrisi için bir “kabus” olacak kripto tokenlerinin nasıl kaydedileceği konusunda kurallar getireceğine inanıyor. Toomey'e cevap verdi: “Bunun kötü olduğunu mu düşünüyorsun? Tokenlerin kaydı için ne bulduklarını görene kadar bekleyin. Shark Tank yıldızı, kripto endüstrisini bekleyen kabus bu, ”diye yazdı. Başka nasıl binlerce avukatı çalıştırır ve daha fazla vergi mükellefi parası istemek için nedenler yaratırsınız?”

Cuban'ın tweet'i, yapmak üzere olduğu bir hisse senedi alımının içeriden öğrenenlerin ticareti yasalarını ihlal etmemesini sağlamak için SEC'e eylemsizlik mektubu göndermeye çalıştığı bir Youtube videosunun bağlantısını içeriyor. Ancak milyarder, sürecin son derece karmaşık olduğunu göstererek yatırımcılara yasaları çiğnemeyeceklerine dair güven vermediğini vurguladı. Cuban, SEC tarafından yönlendirilen süreçten geçtikten sonra “Bulduğum şey beni bile şok etti” diye yazdı.

SEC, web sitesinde “Çoğu eylemsizlik mektubu talebi açıklar, ilgili belirli gerçekleri ve koşulları analiz eder ve geçerli yasaları ve kuralları tartışır” dedi. Eylemsizlik talebi kabul edilmezse, “SEC personeli, bireyin veya kuruluşun talebinde açıklanan gerçeklere ve beyanlara dayanarak Komisyonun talepte bulunana karşı icra işlemi başlatmasını tavsiye etmeyecektir.”

Cuban daha önce SEC'i kripto sektörünü düzenlemeye yönelik uygulama merkezli bir yaklaşım benimsemekle eleştirmişti.

Ağustos ayında Dallas Mavericks sahibi, SEC Başkanı Gary Gensler'i "yatırımcı koruması" odağına çağırdı . “Yatırımcılar adına çalışıyorsanız, yatırımcıların ve iş adamlarının sorularının sorulmasını ve yanıtlanmasını kolaylaştırırsınız. Neredeyse imkansız hale getiriyorsun. Avukat tutamayanlar sadece tahminde bulunabilirler” dedi.

SEC kısa süre önce kripto sektörünü icra yoluyla düzenlediği için ateş altında kaldı. Geçen hafta, ABD Kongre Üyesi Tom Emmer ayrıca SEC'i "yetki alanı dışındaki şirketleri çökertmekle" eleştirdi. “Başkan Gensler'in yönetiminde SEC, güce aç bir düzenleyici haline geldi, yaptırımı siyasallaştırdı, şirketleri Komisyonla 'gelip konuşmaları' için kandırdı, ardından onları yaptırım eylemleriyle vurarak, iyi niyetli işbirliğini caydırdı.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ