Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda herkesin gözü önünde büyümeye devam eden kripto para hacmi artık görmezden gelinemeyecek seviyelere ulaşmış durumda. Market hacmi toplamda güncel olarak;

  • Market Cap: $551.578.873.653

seviyesine ulaşmış bulunuyor ve bu  miktarın 300 milyar doları Bitcoin tarafından domine edilmekte.

Peki al/sat yapmak mı? yoksa üretim mi? daha mantıklı diye sorarsanız işin içine bir sürü değişken giriyor gelin birlikte inceleyelim.

Türkiye de mining yapabilmeniz için öncelikle çevrenizdeki imkanları değerlendirmeniz gerekiyor. Türkiye de GPU mining yapılabilir bir mining türü fakat ASIC mining yapmak isterseniz elinizdeki değişkenleri göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmanız gerekiyor. Bu değişkenler sırasıyla;

- Tedarik Zinciri

- İmkanlar

- Endüstriyellik

- Borsalardaki Hacimler

- Dayanma Gücü

gibi bir çok şekilde sıralanabilir fakat ben bu 5 değişkeni incelemek istiyorum.

Tedarik Zinciri

Eğer ki, kendi halinizde bir miner olmak istemiyorsanız ve mining sizin için bir iş olacaksa öncelikle kendinize bir tedarikçi bulmanız gerekiyor bu tedarikçi size istediğiniz her zaman her hacimde tedarik yapabilmeli. Örneğin şuan elinizde 60.000₺ var ve siz 5 adet 220mh/s rig kurmak istiyorsunuz. Elinizdeki imkanlarla 5 adet RIG kurabilmeniz için (kazım gücüde önemli bir etken) RIG başına yaklaşık 8 adet RX 580 8GB NITRO ekran kartına ihtiyacınız var fakat siz bunu Vatan Bilgisayardan almaya kalkarsanız bu kartın tanesi zaten size 1.750-1.950₺ civarına gelecektir ve plan baştan yatacaktır. Fakat tanıdığınız bir tedarikçi varsa ve siz bu tedarikçi ile anlaşabilirseniz bu kartları 1200₺ civarına alabilmeniz mümkün olabilir. İşte bu durumda 9600₺ gibi bir bütçe sadece ekran kartlarına gidecektir. Geriye kalan miktar ile ortalama 12.000₺ bir RIG için ayırmıştık ve 2.400₺ kaldı. Gerekli anakart, güç kaynağı, işlemci, ram ve RIG kasasını temin edebilirsiniz. Eğer bu fiyatları yakalayabilirsek;

Tabiki bu hesaplamalar sabit kur üzerinden ve cüzi miktarda bir zorluk artışı üzerinden hesaplanmıştır. 6-7 ay içinde 700$ seviyelerinde kalmaya devam ederse ROI yapabiliyor sistem. Sonrasında kazandırmaya başlıyor tabiki 1 sene sonunda kazabildiğiniz ETH sayısı yaklaşık 35-40 civarında olacaktır. (Bakarsınız bir harfork olur ve zorluk düzeltilir üretiminiz artar.) Şimdi biz bu ETH leri elimizde tutabilirsek ve fiyatın 2017 yılında %7000 değer kazandığını hatırlatırsak 40 adet ETH, ETH/USD paritesi 2000$ seviyelerine geldiğinde bize 80.000$ getiri sağlayacaktır ve biz bu sisteme 15500$ civarında bir ücret ödemiştik. Yani yaklaşık olarak elektrik giderlerini de düşersek; Bize 45000$ kalsın 2018 yılında dolar yani USD/TL paritesi 3.90₺ olarak kaldığını varsayarsak; 175.000₺ kâr etmiş olacağız.

İmkanlar

Yukarıda hesap size tatlı gelmiş olabilir tabiki bunu kimse bilemez durumlar tersinede dönebilir dahada olumlu şekildede ilerleyebilir. İmkandan bahsetmek gerekirse eğer, nekadar paranız var ve siz bunu nasıl değerlendirmek istiyorsunuz? Diyelimki paranız yok mining yapmak istiyorsunuz ve iş hakkında çok bilginiz yok. Sakın böyle bir işe kalkışmayın çok zarar edersiniz. Diyelimki paranız çok gene işten anlamıyorsunuz bence gene kalkışmayın. Mesela bu yılın başında Bitcoin alan insanlar belki mining yapsalardı daha çok kazanacaklardı fakat sıcak para her an ellerinde? Birde olaya bu yandan bakmak lazım. İmkanınız yok ise biryerlerden bir şekilde para biraraya getirip hayale kapılıp bu işlere kalkışmayın. Unutabileceğiniz bir paranız varsa bu işe girin gelen para ilede büyümek isterseniz büyümeye devam edin derim.

Endüstriyellik

Evet arkadaşlar herşey endüstriyel şekilde yapılırsa kazançlı olur. Mesela 1 tane RIG aldınız evinize koydunuz 19.000₺ ödediniz 180mh/s ETH kazıyor. Bu cihazin kendini ödemesi neredeyse 1 yılı bulacaktır. Neden mi? Çünkü siz zaten bunu evde yapıyorsunuz tedarikçiniz olmadığı için parçaları pahalı aldınız ve evdeki elektirik pahalı olduğundan bu işe uygun değil birde makinaları soğutmak için fan açıyorsunuz bu sefer hiç olmuyor. Fakat küçük ölçekte bir tesis kursanız tedarikçi bulsanız ve bu tesis sanayi elektiriğine sahip olursa elektirik masraflarınız yarı yarıya düşecektir. (Bu arada bu önemli bir ayrıntı). Mesela Genesis-Mining şirketi İzlanda da, sebebi ise jeotermal elektrik santarlinden alınan ucuz elektrik ve iklimsel soğutma zaten soğuk bir ülke bakın neredeyse enerjiye para ödemediniz ve bu size kâr olarak geri döndü daha çok kazanç elde ettiniz.

Borsalardaki Hacimler

Evet elinizde 40 ETH mevcut 1 yıl beklediniz artık satacaksınız paraya çevirmeniz gerekiyor. Borsalara bakıyorsunuz hepsini biranda satamıyorsunuz çünkü hacimler çok kısıtlı. Türk borsaları özellikle bu konuda sorunlu.

BTCTurk ten anlık bir görüntü bakın arkadaş 23 ETH yi satamıyor hem pahalı satıyor hemde alacak bir hacim yok. Böyle durumlarda bence Bitstamp gibi kendini kanıtlamış borsaları tercih edin. Orada rahatça "DEĞERİNE" satarsınız. Yada ETH/BTC paritesinin yükselmesini bekleyin ETH/BTC karşısında değere geçtiğinde ETH lerinizi BTC yapın ve BTC olarak bozun heralde yeterli hacim olacaktır.

Dayanma Gücü

En önemlisi de dayanabilme gücü aslında ne kadar dayanabilirsiniz? Bunu sağlayan faktörler nelerdir. Mesela bir adet antminer s9 aldınız aldığınızda ROI 4 aydı ve Bitcoin 7000$ civarındaydı. 1 ay içinde oldu 18.000$ ve ROI düştü 1.7 ay gibi bir süreye işte burada hemen cihazın parasını çıkartmış oluyorsunuz ve olumlu bir gelişme fakat diğer yandan 4000$ civarına düştüğünü varsayarsak? Dayanabilirmisiniz? Cihazı cash para ile satın aldıysanız ve bu para kredi değilse sorun yok beklersiniz belki 20.000$ bile olabilir fakat bozmanız gerekiyorsa sıkıntı işte orada başlıyor.Siz bozduktan sonra fiyat eğer 3 katına çıkarsa işte bütün gelir orada bitmiş oluyor. Dayanma gücü en çok dikkat edilmesi gereken kavramdır.

Umarım faydalı olabilmişimdir arkadaşlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ