Merhaba arkadaşlar, Ethereum madenciliği ile ilgili ekipmanlar hakkında bazı sorular sorulduğunu gördüm genel olarak zaten bu bilgileri vermiştik fakat detayına pek inmemiştik bu incelememizde, GPU lar hakkında detaylar vereceğiz. Daha sonra madencilik yapabilmemiz gerekli olan diğer ekipmanlara değineceğiz. Yaptığım piyasa araştırmasına göre Türkiye de aşağıda belirttiğim kartlar nerdeyse %30 pahalı durumda, eğer imkanınız varsa Amazon.com dan almanızı öneririm. Tabi ki oradan alırkende 10 adet şeklinde alırsanız sorun yaşayabilirsiniz. Açıkçası Amazon.com sitesinden alış-veriş yapan kişilerin aktardığı bilgiler doğrultusunda belirli zaman aralıklarıyla kendi isimlerine 1'er tane (5-10 gün) diğer kartları ise farklı isimler üzerinden farklı hesaplar ile sipariş ettiklerini böylece gümrükte sorun yaşamadıklarını belirttiler. Bir diğer pazar ise Çin, fiyatlar gayet uygun Türkiye de RX 580 8 GB NITRO+ ekran kartları 2.500₺ civarında satılmaya başlandı ve madencilik için oldukça verimsiz bir fiyat. Ethereum 1000$ seviyesine gelmiş olsa da ROI 1 yılı buluyorsa ben o yatırımı mantık bulmuyorum fakat seçim size ait.

Sapphire RX Serisi ile başlayalım;

Kartların üzerinde sadece Ethereum değil Zcash ve Monero kazımlarında aldığınız değerlerde gösterilmekte. Hesaplamalarınızı BURADAN yapabilirsiniz. Nvidia serisi ile devam edelim;

Nvidia serisi, Sapphire serisine göre biraz daha fiyat olarak pahalı duruyor. Birde dikkat ederseniz Sapphire kartlar Ethereum için daha verimli dururken Nvidia kartları Zcash ve Monero için daha verimli durmakta.

Diğer bir seri olan RX VEGA serisi ile devam edelim;

RX Vega serisini çok tavsiye ettiğimi söyleyemem fakat artan Ethereum fiyatları artmış olsa bile RX 580 kartları hala fiyat açısından ve kazım hızı açısından RX Vega serisinden üstün durumda.

GPU larımızın listesini zaten yukarıda vermiştik şimdi geldik diğer parçalara; tabi önce aşağıdaki tabloyu inceleyerek hangi kripto para hangi kartlar ile verimli kazılıyor ona bir göz atalım ve seçim yaparken hataya düşmeyelim.

Beklenilen Kazım Gücü
Ethereum/Ethereum Classic/Ubiq/Dubaicoin: 240 Mh/s
ZCash/Hush: 2240 Sols/s
Monero: 4900H/s
Güç: 910 Watts

Bu özelliklerde bir RIG kuracağımızı düşünelim, 8 adet GPU kullanacağız;

Tahmini masraf: $3278.89 (Bu tutar Amazon.com için hazırlanmıştır fiyatlarda değişkenlik olabilir.)






Tüm bu parçaları satın aldıktan sonra normal bir bilgisayar kurarmış gibi kuracağız aradaki tek farklılık Riserlar ile ekran kartlarını uygun biçimde anakarta takmamız olacak zaten kasamızda hazır durumda. Kasadaki ek fanlar yardımıyla sıcaklık değerlerinin çok yükselmeyeceğini umut ederek ısı yüzünden kartların verimsiz çalışması veya ömürlerinin kısalması gibi bir durumun önüne geçmiş olabiliriz diye düşünüyorum. Ekran kartımız RX 580 8 GB NITRO+ olarak tercih ettik ve 8 adet. Rehberdede gösterdiği gibi ortalama 30mh/s gibi bir değer alacağız ve buda bize 240mh/s gibi bir değer vericek.

Artan zorluk miktarı ile (Ethereum 2.0 güncellemesi ile düşmesi beklenmekte) aylık olarak 0.939 ETH kazabiliyoruz. Yani buradan anlayabileceğiniz üzere, zorluk seviyesi çok yükseldiği için ETH kazım miktarınız düşük olacaktır fakat ETH/USD: 1000$ seviyesinde olduğunu düşürsek 6 ay öncesinde 240$ civarındaki ETH kazımı için daha fazla kazım gücü gerekmekteydi.

Ayrıyetten; DAG Nedir? makalesini okumanızı öneririm.

Esenlikle.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ