Çok hareketli bir kaç ay geçirdik. Önce inanılmaz bir hızla yükselen borsa ve yine aynı hızla düşen bir grafik. Fiyatlar her ne kadar düşmüş olsa bile yükselmeden öndeki fiyatların çok çok üstünde bir düzenleme hareketine girdi. Bu yükselişle birlikte mining'e (madencilik) olan ilgi bir anda arttı ve stoklardaki ekran kartları çok hızlı bir şekilde azalmaya ve bu azalma ile birlikte fiyatlar %30 ile %40 arasında yükselmeye başladı. Aslında yükselen sadece ekran kartı fiyatları olmadı. Piyasadaki bir kaç oyunun (PUBG) yüksek RAM ihtiyacı ile OEM (donanım parçaları) ürünlerinde ciddi bir fiyat artışı yaşandı. Tabi en belirgin artış, ekran kartlarında oldu. 

Yeni bir mining sitemi toplamak eskisinden daha maliyetli olmuşken, ben de birkaç küçük ipucuyla bu maliyetleri düşürecek sisteme bir kaç kart eklemenizi sağlayacak bir kaç parçadan söz etmek istiyorum.

1. M2 port PCI-e dönüştürücüsü

Eğer yeni nesil bir anakart üzerine mining sisteminizi kurduysanız kartın üzerinde bir veya iki adet M2 slotu bulunması gerekir. M2 slotlar anakart üzerinde en geniş bant gelmişliğine sahip slotlardır (PCI-e dönüştürülebildikleri için). Resimde gördüğünüz gibi bu ve buna benzer bir kaç model dönüştürücü ile M2 slotunuzu PCI-e slotuna dönüştürebilir ve ekstra masraf yapmadan bir kaç ekran kartı daha ekleyebilirsiniz.

2. PCI-e çoğaltıcı


Elinizde sadece bir veya iki adet PCI-e slotu olan anakartınız var ve mining için pek de elverişli olmayan bir anakart. Bu parçayı kullanarak bir adet olan PCI-e slotunuzu 4 taneye çıkarabilir ve maliyeti düşürerek yeni bir mining ring kurabilirsiniz. Bu kartın 2'den başlayarak 8 adet çıkış sağlayan modelleri de bulunmakta.

Stoklara yeni ekran kartları ve ramler girene ve fiyatlar normalleşene kadar en azından bu küçük yükseltmeler işinize yarar. Ama geçmiş tecrübelerime dayanarak "yanılıyor da olabilirim" fiyatların en fazla %20-25 arasında düşeceğini söylemek isterim. Tabi bu durum stoklara girecek olan ekran kartlarına bağlı. 

Bol kazançlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ