Bu yazımızda sizlere Mirror Protocol Nedir? sorusunun cevabını verecek ve projenin detaylarıyla ilgili bilgilendirmeler yapacağız.

Mirror Protocol Nedir? İşte Tüm Detaylarıyla Kripto Para Birimi MIR Token

Bu yazımızda sizlere Mirror Protocol Nedir? sorusunun cevabını verecek ve projenin detaylarıyla ilgili bilgilendirmeler yapacağız.

Mirror Protocol Nedir?

Merkezi olmayan finans camiasında bulduğumuz kapsamlı temalardan biri, geleneksel bankacılık ve finans kurumları tarafından yetersiz hizmet görenlere finansal araçlara ve kaynaklara erişim sağlama arzusudur.

Buna duyulan ihtiyaç, dünya servetinin büyük bir yüzdesinin görece az sayıda birey ve şirket tarafından tutulduğu küresel finans piyasalarının oldukça yoğunlaşmış doğası nedeniyle ortaya çıkmıştır.

Ayrıca dünyanın servetinin büyük kısmının belirli coğrafi bölgelerle sınırlı olması da dikkat çekicidir. Bu zenginlik yoğunluğu nedeniyle, dünya vatandaşlarının birçoğu, pek çoğunun doğal kabul ettiği temel finansal hizmetlere ve araçlara erişemedi.

Son yıllarda, tüm küresel vatandaşların finansal hizmetlere ve piyasalara erişimini sağlamak istiyorsak, izinsiz blok zincirlerinde tokenize edilmiş varlıklar oluşturmanın ileriye dönük bir yol olduğu öne sürüldü. Buna ek olarak, merkezi olmayan bu finans sistemlerinin mevcut finansal piyasaların verimliliğini artırması ve aynı zamanda bir dizi başka fayda sağlaması beklenmektedir.

Maalesef varlık tokenleştirmesinin, düzenleyici baskılar ve bunların düzgün çalışmasını sağlamak için gerekli teknoloji açısından bazı gerçek sorunları vardır. Bu erken dönem projeleri nedeniyle, uyumsuz teknolojilerle ilgili yasal sorunlar ve sorunlarla karşılaştı. Bazı erken projeler, öncelikle gayrimenkul ve altın gibi fiziksel varlıkları dijitalleştirmeye odaklandı ve bunlar bir nebze başarı gördü.

Mevcut blok zinciri endüstrisine geçerken, hisse senetleri ve tahviller gibi daha soyut varlıkları tokenize etme yönünde bir eğilim görebiliriz. Devam eden DeFi devrimi, öncelikle iki kategoride yeni ürünlerden oluşan bir tsunamiyi yarattı: Varlığa Dayalı Tokenlar ve Sentetik Varlıklar.

DeFi'ye aşina olan herkes, temsil ettikleri fiziksel veya diğer varlıklarla desteklenen en popüler varlık destekli jetonlara aşina olacaktır. Örneğin, birçok DeFi protokolü artık Wrapped Bitcoin (WBTC) olarak bilinen soyut bir Bitcoin formu kullanıyor. Bu gerçek Bitcoin değil, BitGo'nun elinde bulunan Bitcoin'in bire bir temsilidir. Bu, anlaşılması kolay ve amaçları için çok iyi çalışan basit ve sezgisel bir tasarımdır.

Ancak bu varlık destekli tokenler ideal değildir. Hâlâ merkezi gözaltı risklerinden, ihraççılar için yasal engellerden ve bazen aşırı ücretlerden muzdariptirler. Ancak başka bir yol var. Bu sentetik varlıklardır ve bu alanda başı çeken projelerden biri Mirror Protocol’dür.

Mirror Protocol

Mirror Protocol, herhangi bir kişi tarafından dünyanın herhangi bir yerinde 7/24 hisse senedi (şu anda ABD hisse senetleri) ticareti yapma olanağı vaat ediyor. Proje bunu, sentetik varlıkları veya Yansıtılmış Varlıklar (mAssets) olarak adlandırdıkları şeyleri basarak yapar. Terra Network tarafından oluşturulmuş ve çalışmaktadır ve akıllı sözleşmelerle desteklenmektedir. Tasarlanma biçimleri, yaratılan herhangi bir mAsset, temelde temsil edilen gerçek dünya varlığının fiyat davranışını yansıtmak içindir.

Bu şekilde, örneğin dünyadaki herhangi biri, dünyanın herhangi bir yerinden Tesla'nın sentetik mirror hisselerini 7/24 alıp satabilir ve fiyat, gerçek Tesla hissesinin fiyatı ile tamamen aynı olur. Tüm ticaret, izinsiz bir sistemde blok zinciri tarafından güvence altına alınmıştır. Bu, özellikle 2021'in başlarında Robinhood değişiminde görülen olaylar göz önüne alındığında, son derece güçlü bir yaratımdır.

MIR Token Nedir?

MIR token, mirror protocol’ün yerel tokenıdır ve yönetişim, stake etme ve likidite sağlayıcılarını ödüllendirmek için kullanılır. Ödenen ödüller, mAssets'teki pozisyonları kapatmak, anket oluşturmak için ödenen ücretlerden ve işlem ücretlerinden gelir.

Mir, tamamı dört yıllık bir süre içinde piyasaya sürülecek olan sabit 370.575.000 token arzıyla oluşturuldu

Şubat 2021 itibariyle tedavülde 33.425.682 MIR var. Tokenın piyasa değeri yaklaşık 165 milyon dolar ve token Coinmarketcap.com'daki piyasa değeri açısından 241. Sırada yer alıyor. Token, aynı etiketi kullanan, ancak kendi blok zinciri ve ekosistemi ile işlemsel bir coin olan Mir Coin ile karıştırılmamalıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ