Mısır Baş Müftüsü: "Bitcoin, Şeriat

Ahram'ın bugün yayınladığı çevrimiçi bir yayında, Mısır'ın en yüksek dini hukuk yetkilisi Baş Müftü Shawki Allam, Bitcoin ticaretini Şeriat hukukunda "yasadışı" olarak nitelendirdi. Pazartesi günü yayınlanan fetvada, Allam, Bitcoin'in "kabul edilebilir bir değişim aracı" olmadığını ve bu nedenle ticarete ve yasalara aykırı olduğunu yazdı. Müftü ayrıca Bitcoin'in kara para aklama potansiyelini de aktardı ve Bitcoin'in herhangi bir hükümetin kontrolü altına girmediği için Mısır ekonomisini potansiyel olarak zayıflatabileceğini söyledi.

Allam ayrıca, Bitcoin'in "bayilerin yasal güvenliğini" olumsuz etkilediğini belirtti ve şunları söyledi:

"Bitcoin, Şeriat'ta yasaktır; çünkü bireylere, gruplara ve kurumlara zarar verir."

Büyük müftünün danışmanlarından biri, BBC'ye Bitcoin'in "doğrudan teröristleri finanse etmek için kullanıldığını" söyledi. Mısır hükümeti, Bitcoin'i "yasal sorumluluk alanına giren bir aldatmaca biçimi" olarak nitelendirkenn kripto para birimleri için de olumsuz bir başık açısına sahip.

Helal mi?


Şubat 2017'de, Cointelegraph Bitcoin'in Şeriat yasasına göre statüsüyle ilgili birkaç uzmanla görüştü. Blossom Finance'ın Matthew Martin, Bitcoin'in helal olduğuna olan inancını şöyle anlattı:

"Bir ödeme ağı olarak, Bitcoin helaldir. Aslında, Bitcoin, daha geleneksel kapalı bankacılık ağlarının sunduğundan daha öteye gidiyor. Bitcoin kaynakların aslında varlığın sahibi olduğunun garantisinin olmadığı özel defterleri kullanan geleneksel banka ağlarının aksine, transferin yaratıcısının temel varlıklara sahip olduğunu matematiksel bir kesinlik ile garanti ediyor. Konvansiyonel bankalar, İslam'da yasaklanan kesirli rezerv ilkesini kullanıyor "dedi.

Türkiyede aynı şekilde Bitcoin'in caiz olmadığını geçtiğimiz günlerde Diyanet tarafından duyurmuştu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ