Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, blockchain tabanlı işlemleri hızlandırmak için yeni bir kripto para birimi yönlendirme şeması oluşturdular.

MIT "Spider" Yönlendirme Şeması Kripto Para Birimi İşlemlerini Hızlandırabilir

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, blockchain tabanlı işlemleri hızlandırmak için yeni bir kripto para birimi yönlendirme şeması oluşturdular.

30 Ocak'taki bir duyuruda MIT, “ödeme kanalı ağları” (PCN) adı verilen yeni çözümün blockchain tabanlı işlem sürelerini önemli ölçüde azaltabildiğini ve hatta karı artırdığını iddia etti.

Açıklandığı üzere, PCN'de işlemler blockchain'den minimum katılımla gerçekleştirilir. “PCN kullanıcı çiftleri, büyük, birbirine bağlı ortak hesaplar ağı oluşturarak, tahsis edilmiş miktarda para ile blok dışı emanet hesapları oluşturur. Kullanıcılar ödemeleri bu hesaplar üzerinden yönlendirir, yalnızca hesapları oluşturmak ve kapatmak için blok zincirine ping atarak işleri önemli ölçüde hızlandırır. Hesapla ve  işlemler, işlemlerden geçtiklerinde de küçük bir ücret alabilirler. ”

Geleneksel şemalar bir işlemi tamamlamak için mümkün olan en kısa yolu kullanır ve bir kullanıcının bakiyesini dikkate almazken, PCN'ler ödemelerin yalnızca işlemleri gerçekleştirmek için yeterli paraya sahip kanallara yönlendirilebileceği çift yönlü müşterek hesaplara dayanır.

Bu açıklamaya göre, müşterek hesaptaki kullanıcılardan birinin çok fazla işlem gerçekleştirdiği, sıfır bakiyeye yol açabilecek ve daha fazla işlem yönlendirmeyi imkansız kılacak bir senaryoyu ortadan kaldırıyor.

Tam işlemleri bölme

PCN dışında, araştırmacılar her bir işlemi farklı kanallardan farklı oranlarda iletilebilen daha küçük “paketlere” ayıran bir teknik olan Spider'ı tanıttılar. Araştırmacılardan Vibhaalakshmi Sivaraman şunları söyledi:

“En kısa yol yönlendirme, kilit ödeme kanallarını tüketen ve sistemi felç eden hesaplar arasında dengesizliklere neden olabilir [...] Parayı, her bir ortak hesaptaki her iki kullanıcının fonları dengelenecek şekilde yönlendirerek, aynı başlangıç fonlarını mümkün olduğunca çok işlemi destekliyoruz. ”

Sektördeki son işlemlerle ilgili bir dizi gelişmede, teknoloji devi IBM, çevrimdışı bir işlemin olaylarını izlemek ve kaydetmek için tasarlanmış bir “kendini tanıyan token” geliştirme patenti aldı. Önerilen sistem, bir elektronik para birimi platformunda finansal veri işlemenin yanı sıra çevrimdışı işlemleri içeren e-ticaret tokenlarını işlemekle ilgilidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ