Günümüzde moda endüstrisi, üretim tesislerini yönetmek ve izlemek için sürdürülebilir bir yola ihtiyaç duymaktadır.

Modada Blockchain mi? DLT, giyim endüstrisinde şeffaflık sorununu çözüyor

Günümüzde moda endüstrisi, üretim tesislerini yönetmek ve izlemek için sürdürülebilir bir yola ihtiyaç duymaktadır. Tedarik zincirinde şeffaflık, endüstrinin karşılaştığı en önemli sorunlardan biridir, ancak son zamanlarda birçok araştırma raporu ve anket, moda endüstrisinde blockchain kullanımının umut verici bir çözüm olabileceğini ortaya koydu.

Günümüzde tüketiciler, insanlar ve çevre üzerindeki etkileri açısından giyim endüstrisinde daha fazla şeffaflık talep etmektedir. Yakın tarihli bir anket raporu, bu ifade için yeterli kanıt sağlıyor.

Raporda, her beş kişiden birinden daha azının (% 17) moda endüstrisinin çevresel ve sosyal etkileri hakkında bilgi sahibi olduğu görülürken, beşte dördünün (% 79) giyim markalarının çevresel taahhütleri hakkında bilgi vermesi ve ondan yedisinin (% 68) inandığını markalar, viskon üreticileri ve üretimlerinin çevreyi nasıl etkilediği hakkında bilgi sağlamaları gerektiğini düşünüyor.

Blockchain'in ölçeklenebilirlik ve gelişmiş şeffaflık getirebilmesi üzerine tartışmalar son zamanlarda çok fazla haberlere konu oluyor. Daha şeffaf bir tedarik zinciri, müşterilerin "hammadde" aşamasından "nihai ürün" aşamasına "atık ve kirlilik" yönüyle birlikte ürünün yolculuğunda daha fazla görünürlük elde etmesini sağlıyor.

Moda Endüstrisinde Blockchain'in Üstesinden Gelebileceği Büyük Zorluklar

Tedarik zincirlerinde ürün sahtekarlığını önler.

Blockchain tam şeffaflık getirir ve üretimden teslimata kadar her şeyin kaydını tutar. Blockchain, üretim aşamasından teslimat aşamasına kadar her şeyin değiştirilemez kayıtlarını tutarak sahte ürünleri kontrol etmenize yardımcı olur.

Bilgiler sızmaya karşı korumalıdır.

Blockchain’in dağıtılmış veritabanı depolanan verileri korur. Merkezi bir birim sorumlu olmadığından, verilerin birçok kopyası oluşturulur ve bu nedenle kurcalanmaya karşı korumalıdır.

Aracıları kaldırır ve ürünlerin orijinalliğini sağlar

Aracıları kaldırarak, blockchain işlemini daha verimli hale getirir ve ayrıca müşterilere doğru malların teslim edilmesini sağlar.

Maliyetleri düşürür

Maliyetin düşürülmesi büyük bir avantajdır. Blockchain, tüm ödemeleri yönetmek için akıllı sözleşmelerin kullanılmasına yol açar. Ürün bir perakendecinin deposuna ulaştığında, akıllı sözleşme önceden ödenen ödemeyi otomatik olarak yürütür. Böylece, akıllı sözleşmeler evrak işlerini, gereksiz maliyetleri azaltmaya yardımcı olur ve verimliliği arttırır. Ve elbette, kripto para ödemeleri, blockchain teknolojisini kullanmanın bir başka önemli avantajı.

Fikri mülkiyet koruması

Blockchain kullanarak, üreticiler ve tasarımcılar kökenleri ve mülkiyetleri kaynağına kadar takip edilebildiğinden markalarını sahteciliğe karşı koruyabilir. Londra tasarımcısı Martine Jarlgaard, 2017 yılında bir blok zincirinde kaydedilen akıllı etiketlere sahip ilk giysileri üretti.

Yakın tarihli bir podcast'de, dijital kimlik konsorsiyumu Arianee'nin kurucu ortağı Pierre-Nicolas Hurstel, blockchain teknolojisinin lüks ve moda endüstrisinde nasıl kullanılabileceğini tartıştı. Tedarik zincirinin ana sorun olduğunu belirterek, şirketlerin tüketicilerin giysilerin yapımında nasıl, nerede ve ne olduğunu bilmesini sağlamaları gerektiğini belirtti.

“Blockchain şeffaflık sorununu çözüyor. Henüz yaygın olarak uygulanmadı, ancak 10-15 yıl sonra, blockchain yaygın olarak geliştirilecek. ”

İlginç bir şekilde, 2017'de yaklaşık 17 şirket müşterilerine şeffaflık sağlama sözü verdi ve 2019'da H&M yan kuruluşu Arket de ürün verilerini izlemek için blockchain uyguladı. Fiber endüstrisinde önemli bir oyuncu olan Lenzing, 2019 yılında TextileGenesis teknoloji şirketine katıldı ve tekstil endüstrisinde yeni bir şeffaflık ve izlenebilirlik seviyesi sağlayan blockchain teknolojisini tanıttı; 2020 yılının ikinci yarısında firma, küresel markalarla beş ek pilot uygulama daha yürütüyor.

Bununla birlikte, Moda Devrimi'nin 2019 raporu, çoğu moda şirketinin sosyal ve çevresel taahhütlerin etkilerini açıklama konusunda hala hazır olmadığını ortaya koydu. Kavram hala deneme aşamasında ve tüketiciler ve işletmeler arasında teknik farkındalık eksikliği gibi ana engeller halledilirse, blockchain destekli tedarik zincirleri önümüzdeki yıllarda mekanda devrim yaratabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ