Bitcoin anonimliği ile bilinir, ancak sunduğu gizliliğin sınırları vardır. Bitcoin, Bitcoin adreslerini ve blok zinciri üzerindeki verileri kaydederek verileri halka açar

Monero ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bitcoin anonimliği ile bilinir, ancak sunduğu gizliliğin sınırları vardır. Bitcoin, Bitcoin adreslerini ve blok zinciri üzerindeki verileri kaydederek verileri halka açar. Kilit nokta, Bitcoin sahte adlar ve adresler kullansa bile adreslerin tamamen özel olmamasıdır. Neden? Sadece Bitcoin adresleri ve işlemleri blok zincirine kaydedildiğinden, onları halka açık ve izlenebilir hale getirir.

Temel olarak, bu, işlemlerin potansiyel olarak gerçek bir kişinin kimliğiyle bağlantılı olma şansı olduğu anlamına gelir. İşlemleri, adresleri ve aktarılan tutarları koruyan şifreleme işleminin arkasına gizlendiği için Monero, Bitcoin'den daha fazla gizlilik sunar. Temel olarak, tüm Monero işlemleri gizlenir ve bu da tüm kullanıcılarının gizliliğini artırır.

Monero Gizliliğini Nasıl Sağlıyor?

Monero, gönderenin ve alıcının kimliklerini gizlemeye yardımcı olan halka imzaları ve gizli adreslere dayanır. Halka imzaları, kullanıcının hesap anahtarının Monero blok zincirindeki ortak anahtarlarla bir karışımını oluşturur. Üçüncü taraflar, hangi anahtarın halka açık olduğunu ve hangisinin kullanıcıdan olduğunu tanımlayamaz, bu da bir kullanıcıyı ve imzayı birbirine bağlama olasılığını ortadan kaldırır.

Monero, tüm kripto paralarını her işlemle karıştırır, bu da diğer gizlilik kripto para birimlerinin (örneğin Dash (DSH) ve Zcash (ZEC)) sahip olmadığı bir şeydir. Ancak Dash, herhangi bir kullanıcının kimliğinin tanımlanma şansını azaltmak için işlemleri birleştirir. Zcash ayrıca kullanıcılara kimliklerini saklama seçeneği sunar ve işlem değerinden bahsetmez.

Temel fark, Zcash'in gizlilik ayarlarının isteğe bağlı olmasıdır, oysa Monero varsayılan olarak özeldir. Diğer kripto para birimleri varsayılan olarak karışmaz, bu da bir şeyin gizli olduğu algısı nedeniyle paralar karıştırıldığında şüphe yaratır. Monero, tüm paralar karıştırıldığı ve bilgiler otomatik olarak gizlendiği için şüpheyi ortadan kaldırır. Anonim kalmayı hedefleyen kullanıcılar, Monero ile daha iyi durumda görünüyor.

XMR – Gizliliğin artıları ve eksileri nelerdir?

Yüksek düzeyde gizlilik birden fazla fayda sağlar. Her Monero tokenı veya birimi, yerel mağazanızda kullanılan para birimi gibi değiştirilebilir. Sadece token veya Y tokenı alıyorsanız umursamazsınız, bunlar aynıdır. Merak ediyor olabilirsiniz: Bu tüm kripto para birimleri için geçerli değil mi?

Cevabın hayır olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bitcoinler, işlem geçmişini gösteren bir blockchain'e kaydedilir. Bu, madeni paraların, hırsızlık gibi olumsuz olayların yanı sıra belirli olaylarla ilişkili olabileceği anlamına gelir. Bu durumlarda, bu paralar daha az arzu edilebilir hale gelebilir.

Monero'nun gizliliğe verdiği önem nedeniyle önemli bir fark yarattığı yer burasıdır. Bu, iki XMR tokenının işlem geçmişlerine dayanarak birbirinden ayırt edilemeyeceği anlamına gelir. Bu aynı zamanda gizlilik alanındaki gücü, uyuşturucu ve kumarla potansiyel olarak bağlantılı şüpheli pazar yerleri için popüler bir para haline getirdiği için Monero için de bir zorluktur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ