İzlenemeyen işlemler de dahil olmak üzere güvenlik ve gizliliğe sahip olan Monero (XMR), giderek doymuş bir piyasadaki en popüler ve tartışmalı kripto para birimleri arasında yer almaktadır.

Monero nedir? 2021 XMR Rehberi

İzlenemeyen işlemler de dahil olmak üzere güvenlik ve gizliliğe sahip olan Monero (XMR), giderek doymuş bir piyasadaki en popüler ve tartışmalı kripto para birimleri arasında yer almaktadır.

Diğer kripto para birimleri gibi, Monero da işlemleri kaydeden ve madencilik yoluyla yeni birimler yaratan açık kaynaklı bir blok zincirine sahiptir. Monero'yu birbirinden ayıran şey, işlemlerin ve miktarlarının belirli adreslere kadar izlenmesini engelleyen opak blok zinciri - kullanıcılarının kimlikleri için ekstra bir koruma katmanı sağlıyor.

Monero nedir?

Monero'nun tarihi 2013'te, CryptoNote adı verilen dijital para birimlerini güçlendirmek için bir uygulama katmanı protokolünü özetleyen bir tanıtım bülteni yayınlandığında başlıyor.

Makalenin yazarı, Bitcoin'in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto'ya benzer kimliklerini korumak için Nicolas van Saberhagen takma adını kullandı.

Tipik olarak, teknik incelemeler bir görev bildirimi hazırlar ve daha sonra bir teknolojinin uygulanması için teknik planlar sunar. Bununla birlikte, CryptoNote teknik raporu, büyük gizlilik ve sansür konularına değinerek Bitcoin'in kapsamlı bir eleştirisi olarak ele alınıyor.

Saberhagen, Bitcoin'in gizliliği ile ilgili endişelerini hızla ele alıyor:

“Ne yazık ki, Bitcoin izlenebilirlik gereksinimini karşılamıyor. Ağın katılımcıları arasında gerçekleşen tüm işlemler herkese açık olduğundan, herhangi bir işlem açık bir şekilde benzersiz bir menşe ve nihai alıcıya kadar takip edilebilir. İki katılımcı dolaylı bir şekilde para alışverişinde bulunsa bile, uygun şekilde tasarlanmış bir yol bulma yöntemi menşei ve nihai alıcıyı ortaya çıkaracaktır. ”

Makalenin yayınlanmasından çok kısa bir süre sonra, geliştiriciler platformun misyonunu gerçekleştirmek için çalışmaya başladı ve geçici dijital para birimi Bytecoin yaratıldı.

Kurucu ekibin koinleri halka açmadan önce kripto para “madenciliği” yapmaya ve aralarında dağıtmaya karar vermesi nedeniyle, tartışmanın Bytecoin ile başlaması uzun sürmedi. Bu, diğer şüpheli davranışlarla birlikte, burada kronikleşen bir dramın patlamasına neden oldu.

Riccardo Spagni liderliğindeki bazı geliştiriciler, Bytecoin ağının sert bir forukundan yeniden başlatmaya karar verdiler. BitMonero demeye karar verdiler (Monero, Esperanto'nun kripto para kelimesidir). Dijital para biriminin destekçileri Monero'nun kısaltılmış bir ismine karar verdiler.

Monero, büyük ölçüde yasadışı faaliyet nedeniyle kapatılan darknet pazar yeri AlphaBay tarafından benimsenmesi nedeniyle 2016 boyunca piyasa değerindeki inanılmaz büyüme ile kripto para birimi piyasasında üst sıralara tırmandı.

Yüksek hedeflere sahip dijital para, piyasa değerindeki meteorik yükselişin ötesinde manşetlere doğru yol alıyor.

Son zamanlarda, virüslü web sayfalarını kullanıcıların rızası olmadan madencilik sistemlerine dönüştüren kötü amaçlı yazılım dağıtan bir dizi hacker var. Monero, bu tür sorunlara benzersiz bir şekilde duyarlıdır, çünkü - özel donanım gerektiren Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinin aksine - Monero'yu normal CPU'larla madenciliğini yapmak mümkündür.

Anonimlik

Burada önemli olan konunun gizlilik ve anonimlik olduğunu hatırlatalım. İlk olarak gizlilik ve anonimlik arasındaki farkı açıklığa kavuşturalım. Gizlilik, başkalarının ne yaptığınızı bilmesini istemediğiniz anlamına gelir. Anonimlik, insanların ne yaptığınızı bildiğini düşünmemeniz anlamına gelirken, yalnızca bunu yapan kişinin siz olduklarını bilmelerini istemezsiniz.

Örneğin, gizlilik, bir tuvaletin kapısını kitlemeniz örneğinde içeride olanları kimsenin bilmesini istmemenizdir.  Anonimlik ise herkesin dikkatini çekmek amacıyla web'de size bağlanamayan verileri yayınlamanızdır.

Bitcoin’e bakarsanız, kesinlikle özel değildir. Bitcoin blok zinciri tamamen herkese açıktır ve tüm işlemler web üzerindeki herkes tarafından görüntülenebilir. Gizliliğinizi Bitcoin'de tutmak istiyorsanız, işlem karıştırıcıları kullanmanız gerekir.

Bitcoin ayrıca tamamen anonim değildir. Bir yandan, blockchain hangi adresten ve ne zaman kaç Bitcoin gönderildiğini gösterir. Diğer yandan, herhangi bir ek bilgi olmadan gerçek hayat kimliğine (IRL olarak da bilinir) bir Bitcoin adresi bağlamak imkansızdır. Bu yüzden Bitcoin anonim olamaz.

Monero, benzer piyasa değerine sahip diğer birçok kripto para biriminin yaptığı popülerliğin tadını çıkarmaz. Buna rağmen, kripto para birimi topluluğu arasında oldukça sadık bir takip ve saygı çekti. Kitlelerin bir kısmı ona 'Bitcoin'in ne demek istediği' bile diyor. Bunun nedeni, gizlilik konusundaki tek odaklı odağından kaynaklanmaktadır.

Blockchain, çoğu dijital para birimi için kullanılanla aynı teknoloji mantığına sahiptir: kripto para birimlerinin arkasındaki temel mantıktır ve ağdaki tüm işlemler için bir kamu defteri sağlar. Monero  gizlilikle bilinir, çünkü amaçlanan şeffaflık eksikliği ile inşa edilmiştir. Gönderenlerin ve alıcıların kimliğinin yanı sıra her işlemin miktarını gizlemek için yapılandırıldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ