Moody

Moody's analisti Stephen Sohn ve ekip tarafından 11 Ekim'de piyasaya sürülen "Tüketici Dijital Ödemeleri - ABD" başlıklı bir rapor, teknoloji blokajının uzak bir tehdit olduğu ödemeler sektörüne güven veriyor.

Moody's, blok zincir teknolojisinin bir bozucu olduğunu düşünüyor ve ödemeler sektörü için uzun vadede potansiyel bir tehdit oluşturuyor. Grup, ABD'deki elektronik ödemeler görünümünü değiştiren bir dizi "teknoloji etkin girişi" vurguluyor.

Moody's'in raporu:

"Bitcoin 'kriptokrasi için bir platform olarak yaratılmış olan blok zincir teknolojisini benimsemeyi düşünen sağlayıcılar, mevcut ödeme unsurlarının tamamı için bir potansiyel tehdit oluşturabilir. Blockchain, şu anda ödemeleri onaylayan, temizleyen ve çözen aracı platformlara olan ihtiyacı azaltacak bir veri tabanı veya 'defter' oluşturan şifreli bilgilerin bloklarından oluşan bir zincirdir.

Geçerli ana para ödemelerinde çok sınırlı olmakla birlikte, bitcoin 'şifreleme oranı' merkezi bir kurumun ödeme işlemlerini onaylama gereğini ortadan kaldıran alternatif bir ödeme sistemi olarak geliştirildi. Potansiyeline rağmen, blokaj zinciri teknolojisi yetkilerin bir saniyenin belirli kesirlerinde işlenmesi gereken büyük hacimlerde test edilmemiştir. Teknoloji, ödemeler için umut verici olduğunu şimdiye kadar kanıtlamış olsaydı, görevdeki kişilerin bunu kabul etmesini beklerdik. ”

Blockchain, finansal hizmetlere fayda sağlayabilir

Grup, Moody's genel müdür yardımcısı Sean Jones ve ekip tarafından bu yılın nisan ayında piyasaya sürülen ayrı bir raporda, blok zincir teknolojisinin Bitcoin'in ötesinde bir dizi "potansiyel uygulama ve fayda" olduğunu kabul etti.

Jones, teknolojinin tasfiye ve çözme endüstrisini değiştirmesi bekleniyor ve blok zincirin "işlem şeffaflığını artırdığını, veri güvenliğini artırdığını ve tek bir arızanın riskini azaltabileceğini" vurguladı.

Blok zinciri teknolojisi uygulandığında, ticaret sonrası süreçlerin dönüştürülebilmesi beklenmektedir. Bununla birlikte, blok zincir teknolojisindeki yatırımların olumlu olarak görülmesinden önce üstesinden gelinmesi gereken birtakım engeller bulunmaktadır. Bunlara, ölçeklendirilebilirlik ve birlikte çalışabilirlik ile ilgili teknik hususlar da dahil olmak üzere, ele alınması gerekecek ve endüstri standartları ve işbirliği şartlarıyla ilgili anlaşma hayati olacaktır.

Moody's, finansal hizmetlerdeki düzenleyiciler tarafından alınan tutumun genelde destekleyici olduğunu vurguluyor, ancak teknolojinin nihai olarak ele alınmasına ilişkin kesin bir görüş mevcut değil.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ