Morgan Stanley, stabilcoinlerin kripto piyasa değerindeki düşüşün niceliksel sıkılaştırmaya işaret ettiğini söyledi.

Morgan Stanley, Niceliksel Sıkılaştırmanın Ortasında Sabit Kripto Para Piyasasının Daralması Konusunda Uyardı

Morgan Stanley, stabilcoinlerin kripto piyasa değerindeki düşüşün niceliksel sıkılaştırmaya işaret ettiğini söyledi. Bu, ileriye dönük kripto para birimleri üzerinde daha fazla satış baskısı yaratabilir.

Bankacılık devi Morgan Stanley kısa süre önce kripto piyasası için kırmızı bir bayrak kaldırdı. Bankaya göre, en büyük iki stablecoin olan Tether (USDT) ve Circle'ın USD Coin'inin (USDC) birleşik piyasa değeri düşmeye başladı. Dijital  paralar, ABD Doları gibi belirli bir para birimine sabitlenmiş kripto para birimleridir.

Morgan Stanley, araştırma raporunda, bunun kripto finansal sisteminde meydana gelen niceliksel sıkılaşmanın bir işareti olduğunu söyledi. Raporda, ağustos ortasında geçici olarak duraklayan iki stablecoin'in piyasa değerindeki düşüşün bir kez daha devam ettiği belirtildi. Nisan ortasındaki zirvesinden bu iki stabilcoinin birleşik piyasa değeri yüzde 10 daha düşük.

Bankacılık devi, stablecoin'lerin mevcudiyetinin ve talebinin, kripto pazarındaki mevcut likiditenin yanı sıra kaldıraç için kalıcı talebin bir göstergesi olduğunu da sözlerine ekledi. Piyasa değerindeki düşüş, kripto alanındaki niceliksel sıkılaşmayı temsil ediyor.

USDC'nin piyasa değerindeki banknotlardaki değişiklik şu anda Bitcoin'in fiyatını iki ay önde tutuyor. Morgan Stanley'e göre bunun nedeni, kripto kurumlarının bu sabit parayı diğer dijital paraları satın almak için borç almak için kullanması olabilir.

Banka, “USDC piyasa değerindeki düşüş, düzenleyici değişiklikten önce başladı ve yılın başlarında Mart ile Mayıs arasında görülen düşüşe benziyor” dedi.

DeFi'de Kaldıraç Oluşturmaya Dair Çok Az Kanıt

Bankacılık devi Morgan Stanley, merkezi olmayan finans  DeFi  ekosisteminde yeniden kaldıraç oluşumuna dair çok az kanıt gördüğünü söyledi. DeFi, herhangi bir geleneksel aracı kullanmadan blok zincirinde gerçekleştirilen borç verme, ticaret ve diğer finansal faaliyetler için bir ölçüttür.

Banka ayrıca, kripto piyasasının yaklaşmakta olan merkez bankası sıkılaştırmasına son derece duyarlı olduğunu söyledi. Geçen hafta Jackson Hole toplantısında, Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, yükselen enflasyonu kontrol etmek için faiz oranlarını artırmaktan çekinmeyeceklerini söyledi. Fed başkanı ekledi:

Daha yüksek faiz oranları, daha yavaş büyüme ve daha yumuşak işgücü piyasası koşulları enflasyonu düşürürken, hane halklarına ve işletmelere de biraz acı getirecektir.

Bunlar enflasyonu düşürmenin talihsiz maliyetleri. Ancak fiyat istikrarının yeniden sağlanamaması çok daha büyük bir acı anlamına gelir.

Powell'ın yorumlarından kısa bir süre sonra, kripto piyasası geçen hafta ciddi satış baskısı altına girdi. Fed'in sıkılaştırma önlemleri ile para risk varlıklarından çıkabilir.

Sonuç olarak, kripto para birimleri muhtemelen baskı altında kalmaya devam edebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ