Devlet Dumasının üst düzey bir üyesi, Rusya'nın yerel olarak kripto para birimi işlemlerini yürütmek için özel bir borsa kurabileceğini öne sürdü.

Moskova

Parlamento finans piyasası komitesi başkanı Anatoly Aksakov'a göre, yeni platform Moskova Borsası tarafından barındırılabilir.

Rus Yetkililer Yerli Kripto Para Borsası Oluşturmayı Düşünüyor

Rus parlamentosunun alt meclisi Devlet Duması'ndaki Finansal Piyasa Komitesine başkanlık eden Anatoly Aksakov'un yaptığı açıklamaya göre, Moskova Borsası'nda (MOEX) bir kripto ticaret platformu kurulabilir.

Kripto para birimleri için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve benimsemeye yönelik devam eden çabalarda yer alan milletvekili, bir Rus dijital varlık borsasının ülkedeki kripto işlemlerini işlemek için en iyi konumda olacağına inanıyor.

MOEX, hisse senetleri, tahviller, türevler, değerli metallerin ticaretini kolaylaştıran ve Rusya'nın forex piyasasını, merkezi menkul kıymetler deposunu ve ülkenin en büyük takas hizmeti sağlayıcısını işleten en büyük Rus borsasıdır.

Borsa, 24 Şubat'ta Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından ticareti askıya aldı. Ayrıca, askeri çatışmalar nedeniyle Rusya'ya uygulanan batı yaptırımlarının da hedefi haline geldi. MOEX neredeyse bir ay sonra 21 Mart'ta açıldı, ancak sadece devlet tahvilleri için.

“Elbette, merkez bankasının katı gereksinimlerine göre oluşturulmuş bir kripto borsası olmalı. Bunun Moskova Borsası'nın bir bölümü olacağını varsayıyorum” dedi.

Rus kripto ticaret platformunun, Rusya Merkez Bankası ile aktif olarak etkileşime girmeye alışkın olan “büyük geleneklere sahip saygın bir organizasyon çerçevesinde” çalışmasını sağlayacağını ve “görevle en iyi şekilde başa çıkmasına izin vereceğini” belirtti.

Rus hükümet kurumları, ülkenin kripto piyasasının kurallarını genişletmek için yeni mevzuat üzerinde çalışıyor ve bunların çoğu, Rusya Merkez Bankası'nın ticaret de dahil olmak üzere kripto ile ilgili faaliyetlere yönelik geniş kapsamlı bir yasaklama önerisine karşı çıkıyor.

Milletvekillerinin bu sonbaharda kripto para birimi işlemlerini düzenlemesi gereken yeni bir “Dijital Para Birimi” yasasını gözden geçirmesi ve kabul etmesi bekleniyor. Yakın tarihli bir röportajda Aksakov, Moskova'daki para otoritesinin uluslararası anlaşmalar için bir araç olarak kripto ödemeleri de dahil olmak üzere belirli konularda tutumunu yumuşatmasına rağmen, bunun muhtemelen “zor” bir yasa olacağını belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ