Bu yılın başlarında Mozilla, kripto para bağışlarını durdurduğunu açıklamıştı.

Bu yılın başlarında Mozilla, kripto para bağışlarını durdurduğunu açıklamıştı. Kripto bağışları için desteği resmen yeniden başlattı, ancak yalnızca Solana, Cardano ve Polkadot gibi Proof-of-Stake kriptolarında yapılan bağışları kabul ediyor.

Firefox İnternet Tarayıcısının arkasındaki şirket olan Mozilla, kripto bağışlarına yeniden başladı. Ancak, yalnızca Solana, Cardano ve Polkadot gibi Proof-of-Stake kriptolarında bağış kabul eder. Bu, Bitcoin, Dogecoin ve Litecoin gibi İş Kanıtı PoW kriptolarında yapılan bağışların hoş karşılanmadığı anlamına gelir. Şirket ayrıca, 2022'nin ikinci çeyreğinde bağış için kabul edilen Hisse Kanıtı PoS kriptolarının listesiyle paydaşları güncelleyeceğini belirtti.

Mozilla, atmosfere yüksek karbondioksit emisyonu nedeniyle Proof-of-Work kriptolarına ciddi eleştiriler gelene kadar 2014 yılında Bitcoin'de bağış kabul etmeye başladı.

Bu yılın başlarında Mozilla, kripto para bağışlarını durdurduğunu açıklamıştı. Ayrıca kripto madenciliğinin çevresel etkisini gözden geçirdiğini açıkladı. Birçok rapor, PoW kripto madenciliğinin yüksek miktarda enerji tükettiğini zaten belirledi.

Örneğin Ethereum'un, Pakistan ve Filipinler'in kullandığından daha fazla, yılda yaklaşık 112 terawatt-saat elektrik tükettiği söyleniyor. Proof-of-Stake kriptoları ise yüzde 99'dan fazla enerji tasarrufu sağlıyor.

Mozilla'nın Proof-of-Work bağışlarını kabul etmeme kararı, kaynak yaratma faaliyetlerimizin emisyon taahhüdümüzle uyumlu kalmasını sağlar.

Eleştirilerin Ardından Mozilla Kripto İncelemesi

Mozilla daha önce sera gazı ayak izini azaltacağına dair güvence verdi ve bu nedenle kararı iklime olan bağlılığına dayanıyor.İklim taahhütlerimizde, ürünleri sürdürülebilirlik perspektifinden geliştirmeye, tasarlamaya ve iyileştirmeye yardımcı olmaya da söz verdik. Mozilla'nın, enerji tüketim modelleri konusunda şeffaf olmayı kabul ettiğimiz kripto para birimlerini teşvik ederek sektörde olumlu bir rol oynayabileceğine inanıyoruz.

1999 yılında Mozilla.org için çalışmayı bırakan Mozilla kurucusu Jamie Zawinski, Bitcoin'de bağış kabul ettiğini daha önce açıkladıktan sonra hayal kırıklığını bir yorumla dile getirdi. Ayrıca, Gecko motor yaratıcısı Peter Linss, bundan daha iyi olmaları gerektiğini belirterek onlara saldırdı. Mozilla'nın kripto bağışını askıya alma kararı hem Linss hem de Zawinski tarafından övüldü.

Zawinski yazdı:

Bu korkunç kararı iptal etmelerinde oynadığım rol ne olursa olsun mutluyum. Kripto para birimleri yalnızca kıyametli bir ekolojik felaket ve daha aptalca bir piramit şeması değil, aynı zamanda Mozilla'nın desteklediği bir başka ideal olan açık ağ için inanılmaz derecede zehirlidir. Bu yüzden umarım "incelemelerini yaptıktan" sonra vardıkları sonuç barizdir: "Onu çöle gömün. Eldiven giy."

Bitcoin ve diğer Proof-of-Work kriptolarına karşı yürütülen kampanya, birkaç oyun platformu NFT çabaları nedeniyle ağır bir şekilde eleştirildikleri için sönmedi. Geçen yıl Tesla, Bitcoin'i bir ödeme seçeneği olarak kabul etme kararından vazgeçmeye zorlayan ciddi eleştirilere maruz kaldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ