Mt. Gox, alacaklıların yıllar önce hackten kurtardığı BTC'yi dağıtma planını onaylamasının ardından alacaklılarına 9 milyar doların üzerinde ödeme yapacak.

Mt. Gox, alacaklıların yıllar önce hackten kurtardığı BTC'yi dağıtma planını onaylamasının ardından alacaklılarına 9 milyar doların üzerinde ödeme yapacak.

Sonunda dijital para endüstrisindeki en uzun süredir devam eden efsaneleri kapatabilecek bir hareketle Mt. Gox, alacaklılarına 9 milyar doların üzerinde ödeme yapmaya hazır. Artık feshedilmiş kripto borsasının mütevelli heyeti, alacaklıların yıllar önce hackten kurtardığı BTC'yi dağıtma planını onayladığını açıkladı.

 Mt. Gox, Bir Zamanlar Dünyanın En Büyük BTC Borsasıydı

2010 yılında blok zinciri geliştiricisi Jed McCaleb tarafından başlatılan ve daha sonra Mark Karpeles tarafından satın alınan Mt. Gox, bir zamanlar dünyanın en büyük BTC borsasıydı. Ancak, 2014 yılının başlarında saldırıya uğradı ve o sırada 500 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 850.000 BTC çalındı. Tüm kripto para birimleri tarihinin en büyük hacklerinden biri olmaya devam ediyor. 2014'teki hackten bu yana, servetlerini kaybeden yatırımcılar, fonlarını geri almaya çalışırken sonu gelmeyen yasal savaşlara giriyor.

Bu Uzun Savaş Sonunda Sona Erebilir

Geçen hafta bir basın açıklamasında, Japon Borsasının Rehabilitasyon Mütevelli Heyeti, alacaklıların büyük çoğunluğunun yaklaşık bir yıl önce önerilen bir planı onayladığını ortaya koydu. Mütevelli Heyeti Nobuaki Kobayashi, alacaklıların %99'unun plan lehinde oy kullandığını açıkladı. Mütevelli, "Duruma bağlı olarak, teyit emrinin bugünden itibaren yaklaşık bir ay içinde nihai ve bağlayıcı hale gelmesi bekleniyor" dedi. Saldırıyı takip eden yıllarda, BTC'nin bir kısmı geri alındı ve alacaklıların bu zulayı paylaşması bekleniyor. Web sitesindeki belgelere göre, Mt. Gox, yazı yazılırken 8,9 milyar dolar değerinde 141.686 BTC'ye sahip.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ