Myanmar Merkez Bankası, ülkede dijital para kullanımını yasakladığını açıkladı. Ancak, Myanmar'daki kripto topluluğu karardan etkilenmiyor.

Myanmar Merkez Bankası, Ülkede Kripto Para Biriminin Kullanımını Yasaklıyor

Myanmar Merkez Bankası, ülkede dijital para kullanımını yasakladığını açıkladı. Ancak, Myanmar'daki kripto topluluğu karardan etkilenmiyor.

Myanmar’ın finansal hizmetler düzenleyicisi, dijital paraların hayranı değil ve duruşunu oldukça netleştirdi. Myanmar Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde ülkede kripto para biriminin kullanımını yasakladığını açıkladı. Bununla birlikte, Güneydoğu Asya ülkesindeki kripto taraftarları yasanın kendi tarafında olduğuna inanıyor ve merkez bankası tarafından verilen karar sürmeyecek. Merkez bankası, dijital para birimlerini yasal teklif olarak tanımadığını ve tüm ticari bankaların kripto para ile yapılan işlemleri kabul etmesini veya kolaylaştırmasını yasakladığını belirtti.

Kripto paraya ilgi son birkaç yılda Myanmar'da arttı

Myanmar Times raporuna göre, ülke geçtiğimiz birkaç yıl içinde dijital para biriminde faiz artışı kaydetti. Kripto paraya olan ilgi, düzenleyiciler tarafından fark edilmedi. Sert bir hareketle merkez bankası ülkede kripto para biriminin kullanımını yasakladı. Myanmar Merkez Bankası ayrıca, kripto para birimlerinde işlem gören herkesin hapis ve ağır para cezaları da dahil olmak üzere cezalarla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Doğu Asya ülkesi, kripto para bankacılığı yasağını ilk ilan eden ülke değil. Diğer bazı ülkeler de kripto endüstrisine bu tür yasaklar koymuş veya uygulamıştır.

Myanmar kripto topluluğu, merkez bankasının kararından etkilenmiyor

 Myanmar'daki kripto topluluğu, merkez bankasının sıkı uyarısı ile karamsar değil. Yatırımcılara göre, düzenleyicinin bu tür beyanlarda bulunma veya uygulama yetkisi yok. Bu tür bildirimlerin mevzuatla desteklenmesi gerektiğine inanıyorlar ve mevcut olduğu gibi, hiçbir yasa Myanmar'da dijital para ticaretini yasaklamıyor. Bir kripto platformu olan GetMyanmar'ın kurucusu Nyein Chan Soe, CBM'nin yasa uyarınca kripto kullanımını yasaklamadığını söyledi. Az önce bir duyuru yayınladı. Resmi bir yasa olmadığı için ülkede kripto ticareti yapmak yasa dışı olduğu söylenemez. Herhangi bir hükümet, doğada ademi merkeziyetçi olan bitcoin gibi kripto para birimlerini kontrol edemez; bu nedenle, kullanımı tamamen yasaklanamaz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ