Myanmar'ın Askeri Hükümeti, ülkenin gölge hükümetinin Tether'i resmi para birimi olarak kabul etmeye başlamasından birkaç ay sonra bir CBDC başlatmayı planlıyor.

Myanmar'ın Askeri Hükümeti, ülkenin gölge hükümetinin Tether'i resmi para birimi olarak kabul etmeye başlamasından birkaç ay sonra bir CBDC başlatmayı planlıyor.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) oluşturma ve geliştirme fikri uzun süredir devam ediyor. Her ne kadar Çin bu fikri resmi olarak gündeme getirmiş olsa da, birçok ülke devam eden trendi takip ediyor. Bazıları yapılırken, diğerleri sadece CBDC'lerini nasıl oluşturacakları konusunda beyin fırtınası yapıyor. Böyle bir ülke, ulusal dijital para birimini çok yakında geliştirmeyi planlayan Myanmar'dır.

Myanmar'ın Askeri Hükümeti, Yerel Ödemeleri Desteklemek İçin Dijital Bir Para Birimi Kurmayı Planlıyor

Myanmar'ın Askeri Hükümeti, Devlet Yönetim Konseyi'nin üst düzey bir sözcüsüne göre, yıl içinde yerel ödemeleri desteklemek ve ekonomiyi canlandırmak için bir Merkez Bankası Dijital Para birimi kurmayı planlıyor ve nasıl ilerleyeceğini değerlendiriyor. Bir yıl önce sivil hükümeti deviren cuntada Enformasyon Bakan Yardımcısı olan Tümgeneral Zaw Min Tun, “Bunu yerel şirketlerle ortak bir girişim olarak mı yoksa yalnızca hükümet tarafından mı yapmamız konusunda kararsızız” dedi. “Dijital para birimi Myanmar'daki finansal faaliyetlerin iyileştirilmesine yardımcı olacak.”

CBDC duyurusu, Aung San Suu Kyi Liderliğindeki Grubun Tether'i “Resmi Para Birimi” Olarak Tanımasından Kısa Bir Süre Sonra Geldi

Devlet Yönetim Konseyi'nin CBDC önerisine ilişkin haberler, devrik lider Aung San Suu Kyi'nin destekçileri tarafından yönetilen bir grubun Tether'i askeri rejimi devirmeyi amaçlayan bir fon toplama kampanyasında kullanılmak üzere "resmi para birimi" olarak tanımasından iki ay sonra geldi. Suu Kyi şu anda bir dizi suçlamadan dolayı hapiste. Ülkelerdeki merkez bankaları yıllardır dijital para birimleri geliştirmek için çalışıyor, bazıları bunları perakende işlemler için kullanmayı planlıyor, bazıları ise bunları bankalar arası kullanımla kısıtlamayı tercih ediyor. Dijital Yuan projesi en gelişmişler arasında yer alan Çin, bunu en az 2014'ten beri geliştiriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ