Hintli Başbakan, Blockchain teknolojisini destekleyen açıklamalarda bulundu

Hindistan Başbakanı Narendra Damodardas Modi, Dünya Bilgi Teknolojisi Kongresi'nin (WCIT) 22. Toplantısında Blockchain teknolojisinin geleceğine destek verdiğini belirtti.

Teknolojik değişimlerin hızlı uyarlanması

Başbakan, 19 Şubat 2018'de Blockchain ve  (IoT) gibi teknolojilerin, çalışma ve yaşama şeklimiz üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ve işlerliğini sağlamak için "hızlı adaptasyona" ihtiyaç duyacağını söyledi. Moderasyon, video konferanstan sonra, 22. Haydarabad Bilgi Teknolojileri Kongresi'nin ardından açılış konuşmasını yaptı:

"İş yerlerinde hızlı bir adaptasyona ihtiyaç duyacağız. Vatandaşların gelecekteki iş gücü için yetenek kazanmaları önemlidir. Hindistan'da, çocuklarımızı ve gençleri üretken ve parlak bir gelecek için hazırlamak için Ulusal Beceri Geliştirme Görevi başlattık. Aynı zamanda mevcut işgücümüzün yeni teknolojiler ortaya çıktıkça yeniden beceri kazanabilmesini sağlamalıyız. "

Aynı mesaj, 40.4 milyondan fazla takipçisi olan resmi Twitter hesabında da paylaşıldı. Konferansta, 80 ülkeden 2.500'den fazla yenilikçi, sanayi ve hükümet liderleri, işletme yöneticileri ve uzmanlar bulunduğu için bu açıklama sanayi üzerinde büyük etki yaratabilir.

Dünya Bilgi Teknolojileri Kongresi etkinliği, bir Hint liderlik forumu olan Ulusal Yazılım ve Hizmet Şirketleri Birliği (NASSCOM) ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

NASCOM, WCIT'de FutureSkills olarak adlandırılan bir yetenek geliştirme platformu da başlattı. Platform, Hint Hükümeti'nin yetenek geliştirme programına uygun olarak, Hindistan Başbakanı Narendra Modi tarafından açıldı. Hintli yetkili yineledi:

"Teknoloji, kamu iyiliği için iyi kullanılırsa, insanlığa uzun süreli refah ve gezegenimiz için sürdürülebilir bir gelecek sunabilir."

E-Yönetimin Blockchain'li projesi

Son zamanlarda, Hindistan hükümeti, hükümet için önde gelen bir politika düşünce kuruluşu olan NITI Aayog olarak da bilinen Hindistan Dönüşüm Ulusal Enstitüsü'nü faaliyete geçirdi.

NITI Aayog, blok zinciri uzmanlarıyla bir araya getirilerek, teknolojiyi inceleyen ilk belgelerin yanı sıra e-yönetim alanındaki şeffaflığı ve kullanımdaki etkisini incelemeyi hazırlamaya başladı. Bir ay içinde çevrimiçi olarak başlatılacağı varsayılan White Paper, okuyucuların önerilerini de dikkate alacak.

Ayrıca, Hindistan'ın Kerala eyaleti bir blockchain akademisi açmayı planlıyor. Kerala Blockchain Academy, Management-Kerala (IIITM-K) ve Hint Bilgi Teknolojileri Enstitüsü tarafından başlatılan ilk blok zinciri akademisi olacak.

Modi, maliye bakanı ve Blockchain teknolojileri

20 Şubat 2018'de Hindistan Devlet Bankası için İnovasyon Yöneticisi Sudan Baraokar şunları söyledi:

"2030'da geleneksel bankacılık hizmetleri Blockchain ile ortadan kalkabilir. Bankaların tüm hizmetleri Blockchain ile değiştirilebilir."

Baraokar, devrim niteliğindeki teknolojinin güvenlik ve otomasyon söz konusu olduğunda bankaların görevlerini daha kolay yapabileceğini söyledi. Üstelik, dijital muhasebe teknolojisi, bankacılık sektöründe daha fazla istihdam olanakları yaratabilir.

Hükümetin sanal para birimi üzerindeki duruşu, şimdi blok zinciri teknolojisinden farklı olduğu için daha açıktır. Örneğin, Hindistan Maliye Bakanı Arun Jaitley ulusal bütçe konuşmasında açık bir şekilde şunları söyledi:

"Hükümet, gayri meşru faaliyetlerin finansmanında kripto varlıkların kullanımını ortadan kaldırmak için tüm önlemleri alacaktır. Hükümet, dijital ekonomide öncülük etmek için blok zincir teknolojisinin kullanımını da keşfedecek. "

Başbakan'ın blok zincirle ilgili en son açıklamaları kripto dünyasındaki son FUD yayılımını azaltabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ