NASA ve ESA Blockchain teknolojisinin yenilikçi uygulamalarını kullanmayı düşünüyor

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) gibi diğer uzay ajansları, Blockchain teknolojisinin uzay görevlerinde ve iç operasyonlarda potansiyel olarak uygulanmasını düşünüyor.

Eylül 2017'de NASA, Akron Üniversitesi (UA) Yardımcı Doçent öğretim üyesi Jin Wei'ye uzay donanımını daha akıllı ve daha özerk hale getirebilmek için 333.000 dolarlık bir hibe verdi. 

"RNCP: NASA Uzay Araştırması İçin Dayanıklı Bir Ağ Oluşturma ve Hesaplama Paradigması" başlıklı araştırma programı, derin uzay görevleri için önemli bir gereksinim olan NASA uzay sondalarının otomasyonunu, çevre bilincini ve istihbaratını iyileştirmek istiyor.

NASA'nın Glenn Araştırma Merkezi'ndeki iletişim program yöneticisi Thomas Kacpura şu ifadeleri kullandı: 

"Buradaki amaç, Blokchain teknolojisinin ve dağıtılmış istihbaratın mekan ve yer iletişim ağı varlıklarına uygulanması. Başarılı olursa, genel hedefimiz, Dr. Wei'nin araştırmalarını ekibimize dahil etmek ve bununla birlikte iletişim ağlarımızı optimize etmek olacak."

ESA da sessizce yenilikçi Blokchain tabanlı çözümler araştırıyor. Yakın zamanda, Ajans, ESA'nın alan faaliyetlerini ve idari alanlarındaki kilit zorluklara blockhain teknolojilerinin uygulanabilirliğini araştırıyor. Stajyer Torben David ve kıdemli koordinatörü Gianluigi Baldesi tarafından yazılan "Distribütörlük Teknolojisi: ESA'nın Başarı İçin Blokçalardan Yararlanın" başlıklı bir bildiri, blok zinciri teknolojisinin ve ana uygulamalarının bir özetini sunmakta ve daha sonra çeşitli potansiyel uygulamaları listelemektedir.

ESA gazetesinin Blokchain teknolojisi uygulamalarına idari süreçlere odaklandığı ancak NASA'nın RNCP kapsamındaki uzay donanım ve yazılımı için gömülü blok zincir teknolojisine odaklanmadığı belirtilmelidir. Bununla birlikte, ESA'nın Blockchain teknolojisi araştırması henüz yeni başladığından, uzay görevlerine yapılacak başvuruların zaman zaman ele alınacağı düşünülmektedir.

Baldesi, Bitcoin Dergisi ile yaptığı görüşmede Ajansın, Blockhain teknolojisinin potansiyel uygulamalarını yoğun ilgi ve ileriye dönük bir yaklaşım düşündüğünü doğruladı. ESA, yükselen özel şirketler ve dijital teknolojilerle güçlendirilmiş vatandaş grupları da dahil olmak üzere dünyanın her yerinde farklı uzay aktörlerine sahip olan "Space 4.0 dönemi" çerçevesinde, "Tehdit ve Fırsatları Araştırma" girişimi başlattı. Danışmanlık firması Frost & Sullivan'ın desteğini almış ve 23 Ekim 2017'de Hollanda'nın Noordwijk kentindeki ESTEC teknik merkezinde bir atölye çalışmasına ev sahipliği yapmıştır.

Baldesi, "Space 4.0 döneminde - kendi hayatımızda olduğu gibi - bozulmamaya ve her fırsatta etkinlik ve açık fikirlilik kültürü değiştirmeye, öğrenmeye adapte olmalıyız" ifadesini kullandı. Birkaç sunum, Blockchain teknolojisini alanı da içeren geniş bir endüstride yıkıcı yeniliğin temel bir unsuru olarak tartışmaktadır. Blok zinciri teknolojisinin potansiyel uzay uygulamaları, misyon verileri; tedarik zincirini optimize etmek için akıllı sözleşmeler ve akıllı tedarik; ve uygulamaların sanal uzay aracını (izlenebilirlik ve yapılandırma tutarlılığı) ve yapılandırma denetimini (donanım ve dokümantasyon) içerebileceği bilgi yönetimi.

Baldesi, Ajansın uydu telekomünikasyon için Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümlerini içeren bir Satcom Maker Space girişimi ve "uydu M2M / IoT'yi destekleyen Blockchain için Testbed" gibi blok zinciri teknolojisine ilişkin keşif araştırma sözleşmeleri verdiğini açıkladı. Uzay ve uzayüstü teknolojinin entegrasyonu temelinde yenilikçi fintech ile ilgili uygulamalar ve hizmetler için amaçlanan bir "Fintech" örneği.

Durum raporunda bahsedilen yönetim ve "doğrudan demokrasi" uygulamaları özellikle ilginç. Baldesi, "Moon Village" gibi cesur ve vizyon sahibi girişimlere yaptığı güçlü desteğiyle bilinen, Ajans Genel Müdürü Johann-Dietrich Wörner'in, karar verme için Kahoot gibi araçları sistematik bir şekilde kullanmaya kararlı olduğunu açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ