NEAR Protocol'ün kurucu ortağı Illia Polosukhin, Web 3 için vizyonunu ortaya koyuyor ve Ethereum'un kuruluşunda neden önemli bir rol oynamayabileceğini açıklıyor.

NEAR Protocol'ün kurucu ortağı Illia Polosukhin, Web 3 için vizyonunu ortaya koyuyor ve Ethereum'un kuruluşunda neden önemli bir rol oynamayabileceğini açıklıyor. NEAR protokolünün kurucu ortağı Illia Polosukhin, Ethereum geliştirmenin bir odak sorunu olduğunu düşünüyor. Mühendislerin Web 3'ün milyarlarca kullanıcıya ölçeklenmesini sağlayacak önemli sorunları çözmesi gerektiğini söylüyor.

 

“Kullanım kolaylığına ihtiyacımız var. Kolay programlanabilirliğe ihtiyacımız var. Uygulamalar için doğal olan birleştirilebilirliğe ihtiyacımız var. Polosukhin, Cointelegraph ile yaptığı özel bir röportajda, mevcut Ethereum evrimlerinin bu hedeflerin hiçbirini hedeflediğini görmüyorum.

Polosukhin, kullanıcının kendi verilerinin ve varlıklarının tam mülkiyetini elinde tutacağı internetin yeni bir versiyonunu veya Web 3'ü öngörüyor. İnternetin bu yeni yinelemesinin tek bir “öldürücü uygulamaya” değil, bunun yerine farklı uygulamaların bir kombinasyonuna dayanacağına inanıyor.

“Amacımız, kullanıcıların verilerinin kontrolünü elinde tutması, paralarının ve varlıklarının kontrolünün onlarda olmasıdır. Bu platformları yönetebiliyorlar, bu da her şeyi yerine getiren bir platform oluşturmaya gerek olmadığı anlamına geliyor” dedi.

Bu nedenle, Web 3'ün temellerini oluşturmak için hem blok zinciri teknolojisinin ölçeklenebilirliğini hem de birlikte çalışabilirliğini geliştirmek anahtardır. Polosukhin'e göre, Ethereum baskın akıllı sözleşme platformu olmaya devam ederken, NEAR'ın bu hedeflere ulaşmaya odaklanmasından yoksundur.

Spesifik olarak, Ethereum'un ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için Katman 2 çözümlerine veya toplamalarına güvenmesinin, birleştirilebilirlik açısından değiş tokuşlara yol açabileceğini düşünüyor.

"Toplamalar doğal olarak daha az uyumluluk yaratacak ve olayların gerçekleştiği daha fazla alt alan yaratacaktır." dedi.

Ethereum'a bir Katman-1 çözüm alternatifi olarak NEAR, ölçeklenebilirlik sorununu, birleştirilebilirlikten ödün vermeden protokolün altyapısını birkaç bölüme ayıran bir süreç olan parçalama teknolojisinden yararlanarak çözmeyi amaçlıyor.

Polosukhin, "Birleştirilebilir yapıyı gerçekten büyüterek, aynı finansal modellerle çok daha fazla uygulamanın birbiriyle yakından çalışmasına izin veriyoruz", diye açıklıyor.

NEAR'ın birleştirilebilirlik özelliğinin temel bir bileşeni, Ethereum blok zincirinden varlıkların ücretsiz transferine ve bunun tam tersine izin veren bir protokol olan Rainbow Bridge'dir.

“Bu, yalnızca token göndermeye değil, aynı zamanda diğer zincirden her bir zincirin durumunu okumanıza izin verir, böylece aralarında herhangi bir genel mesaj iletebilir ve sözleşmeleri yürütebilirsiniz.” açıkladı.

NEAR, 2021'de en hızlı büyüyen geliştirme topluluklarından biriydi. Polosukhin'e göre, protokolün ana çekiciliklerinden biri Java ve Rust gibi popüler ve kullanımı kolay programlama dilleri sunmasıdır. Diğer bir faktör, geliştiricilerin NEAR protokolü üzerine inşa etmeleri için geçen yıl açıklanan 800 milyon dolarlık fondu.

“Temel bileşenlerin geliştirilmesi ve daha sonra diğer insanların kendi şirketlerini ve projelerini inşa etmeleri çok güçlü oldu” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ