500 Milyon NEM Çalındı!

NEM Coin ya da diğer adıyla XEM, ilk olarak Mart 2015'te piyasaya sürülmüş merkezi olmayan bir kripto para. Çok hızlı çıkış yakalayan alt coinlerden birisiydi. Hatta coinmerkatcap verilerine göre IOTA'nın bir üstünde halen 10. sırada yer alıyor. Piyasada toplamda  9 milyar XEM Coin var ve bu coinlerin tamamı, kendisi tanıtılmadan oluşturulduğu biliniyor. NEM JAVA üzerine yazılı olan NEM Coin, sektöre yeni bir özellikle giriş yaptı. Sektöre PoI adlı yeni bir özellikle giriş yapan NEM Coin bu özellikle, kullanıcılara, coin ve işlem sayısı arttıkça öneminin de artması hizmeti sunuluyor. Tüm coinlerin aksine mining yerine harvesting yani hasat adlı bir özelliği var. Bu hasat özelliği yapmak isteyen kullanıcıların ise cüzdanlarında 10.000 XEM Coin olması gerekiyor. Hasat özelliğinin mining yani madencilik özelliğine karşı avantajı daha az enerji tüketmesi. Bu sayede işlem ücreti de düşüyor.

NEM'i diğer kripto paralardan farklılaştıran bir diğer özellik ise "Süpernode". Süpernode programı özelliği ile kullanıcılar, aktif nod çalıştırdıklarında ödül kazanırlar. Yüksek performans sağlayan nodlar sayesinde ağın güvenliği artıyor ve bu nedenle bu işlemi yapan kullanıcılara ödüller veriliyor. Ancak bu programı yapmak isteyen kullanıcıların da cüzdanlarında 30 milyon XEM olması gerekiyor. Tüm bu gelişmeler ile birlikte kripto para takipçileri de NEM (XEM) 'i listelerine eklemişlerdi. Ancak geçtiğimiz günlerde şok edici bir durum yaşandı;

Bu alt coinin işlem hacminin en büyük payını  Japon Borsası Coincheck alıyordu. Çok kısa bir süre önce Coincheck yetkilileri akıl almaz bir açıklama yaptı:

Şirket basın toplantısında 500 milyon adet kripto para NEM'i kaybettiğini açıkladı. Kaybolan kripto paraların değeri 400 milyon dolar civarında. Şirketten yapılan açıklamada kripto paraların yasa dışı şekilde borsa dışına çıkarıldığı belirtildi. Diğer kripto paralarda herhangi bir problem yaşanmadığı da ifade edildi. Tabi bu olay üzerine Coincheck Inc. müşteri hesaplarından para çekilmesi işlemlerini durdurdu. Tokyo merkezli şirket Bitcoin dışındaki kripto paraların işlemlerini de durdurduğunu açıkladı. Bitstamp'e göre Bitcoin yüzde 6,8 düşerken, Ripple yüzde 14 geriledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ