Bu yazımızda sizlere NEO (NEO) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Neo Coin Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para Neo Token

Bu yazımızda sizlere NEO (NEO) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve proje ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Kripto para birimleri sadece hızlı bir oranda değer kazanmakla kalmıyor, aynı zamanda neredeyse her ay piyasaya sunulan yeni uygulama biçimleriyle temel teknolojisini de geliştiriyor. Bu çılgın benimseme oranlarının anahtarı, Bitcoin'de kurulan orijinal konseptin açık kaynaklı olmasıydı. Litecoin ve Ethereum gibi projeler inşa edenler, açık kaynaklı kalarak ve bir bütün olarak topluluğa katkıda bulunarak bu geleneği onurlandırdılar.

Kavramlar ve kodlar bu şekilde paylaşıldığında, istekli geliştiriciler bu fikirle yürüdükçe yeni projeler kaçınılmazdır, üzerinde kendi izlerini bırakmaya çalışın. Böyle bir dijital para birimi NEO'dur, Matrix'teki Keanu Reeves karakteri ile karıştırılmaması gereken NEO, bazı benzersiz özelliklere sahip Çin merkezli bir kripto para birimi.

Neo (NEO) Nedir?

Neo, 2014 yılında hayata başladı ve o zamanlar Antshares olarak biliniyordu. Da Hongfei ve Erik Zhang tarafından kuruldu ve "Çin'in ilk blok zinciri platformu" olarak anılıyor. Popülaritesi, sözde alana artan ilgiye ve hem devlet düzenleyicilerinin hem de özel şirketlerin gereksinimlerini karşılayan blockchain çözümlerine duyulan ihtiyaca yanıt olarak, yalnızca 2016'da başladı.

2017'de AntShares, Neo olarak yeniden markalandı. NEO, Ethereum'un modelini geliştiren benzersiz bir blok zinciri algoritması ile birlikte Ethereum'un akıllı sözleşmeler konseptinin bir yinelemesi olarak görülüyor.

Temel bilgiler hala geçerli olsa da, merkezi olmayan ticareti, birkaç varlığın tanımlanmasını ve dijitalleştirilmesini de destekliyor. NEO ayrıca bazı Ether sözleşmelerinin bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız kalmasına neden olan boşlukları da kapatır. NEO kripto para biriminin yanı sıra, NEO'nun GAS adlı bir kripto tokenı daha var (önceden ANC-Antcoins olarak biliniyordu).

NEO'ya neden dikkat etmelisiniz?

Ayrılmış tanık (SegWit), madencilerin ve kullanıcıların zinciri bir işlem platformu olarak daha kullanışlı hale getirmek için blok boyutu değişikliklerine oy verdiği bir Bitcoin blok zinciri etkinliğiydi. Muazzam bir çoğunlukla başarılı oldular, denenmemiş sisteme daha fazla güvenilirlik sağladılar ve fiyatı yükselttiler. Segwit'i çevreleyen bilgisi olmayanlar için son derece tartışmalı bir konudur. İşlemi iki bölüme ayırarak, kilit açma imzasını ("tanık" verisi) orijinal bölümden kaldırarak ve bunu sona ayrı bir yapı olarak ekleyerek aktarımları hızlandıran işlem protokolünün farklı bir yaklaşımıdır.

Ethereum Değerlemesi

Piyasalar NEO ve Ethereum arasında bariz paralellikler kuruyor. ETH, Batı’nın akıllı sözleşme aktörü iken, NEO bir uzak Doğu güç merkezidir.

Fiat sorunları ve teknolojik gücü, Çin'i dünyanın en büyük kripto pazarlarından biri haline getirdi. NEO, şevklerinden bir parça koparmaya çalışıyor ve çoğu kişi gökyüzünün sınır olduğuna inanıyor.

Süper İletken İşlemler

Geleneksel bir döviz borsasında, siparişler merkezi bir pazarda verilir ve eşleştirilir. Süreç verimlidir, ancak kullanıcının fonlarının kontrolünü borsaya bırakmasını gerektirir. Bir fikir birliği ağında siparişlerin yerleştirilmesini ve eşleştirilmesini otomatikleştirerek, siparişlerin adil ve şeffaf bir şekilde eşleştirilmesini ve işlenmesini sağlayarak, merkezi olmayan bir değişimin etkin bir şekilde oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu, ağ genelinde doğrulanması gereken ayarlamalarla daha yavaş işlem sürelerine neden olduğu için değiş tokuşa sahiptir.

Neo, takas işlemlerinin blok zincirine yerleştirildiği, ancak sipariş eşleştirmesinin zincir dışı merkezi bir takas tarafından gerçekleştirildiği bir sistem önerir. Neo bu işlemlere "Süperiletken İşlemler" adını veriyor. Bu, merkezi olmayan bir değişimin güvenliği ile merkezi borsaların verimliliğini sağlamayı amaçlamaktadır.

NeoX

NeoX, işlemlerin blok zincirlerini geçmesine izin verdiğini iddia ediyor. Benzer protokoller, alternatif bir zincirdeki fonlara erişim karşılığında bir blok zincirinde fonları kilitlemeye yarayan akıllı sözleşmeler oluşturmayı içerir.

NeoFS

NeoFS, büyük dosyaların ağ üzerinden bölünmesine ve dağıtılmasına izin verir. Kullanıcılar bir dosyadan bekledikleri güvenilirlik düzeyini belirleyebilirler. Düşük güvenilirlik gereksinimleri olan dosyalar, minimum maliyetle depolanabilir ve alınabilir. Daha yüksek bir ücret karşılığında, veriler daha güvenilir düğümlerde saklanabilir.

NeoQS

Kuantum bilgisayarlar, belirli kriptografik tekniklerin güvenliğini tehdit ediyor. Neo, kuantum bilgisayarlardan gelen saldırılara teorik olarak dirençli olan NeoQS (Quantum Safe) adını verdiği kafes tabanlı bir kriptografik mekanizma kullanır. Kuantum hesaplamanın yakın gelecekte kriptografik sistemleri etkilemesi olası değildir, ancak biraz gönül rahatlığı sağlar.

DBFT ve diğer bazı önemli optimizasyonlarla Neo, saniyede 10.000'den fazla işlemi optimize etme hedefi ile saniyede 1.000'den fazla işlemi gerçekleştirebileceğini iddia ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ