Beklenen bir yasa tasarısı gelmediği için Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankasının uzlaşmaya varması için bir başka geçici süre de geçti.

Beklenen bir yasa tasarısı gelmediği için Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankasının uzlaşmaya varması için bir başka geçici süre de geçti.

18 Şubat'ta Rusya Maliye Bakanlığı, kripto para birimi ihracı ve işlemleri hakkında halka açık istişareler başlattı. Hoş bir gelişme olsa da, ülkenin kripto alanının beklediğinden daha az. Haftanın başlarında hükümet, 18 Şubat'a kadar Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankasının kripto düzenlemesine ilişkin konsolide pozisyonunu içeren bir yasa tasarısının hazırlanacağını duyurdu. Güncellenmiş tahminler, taslak mevzuatın ışığı görmesi için en az bir ay daha süreceğini gösteriyor. Gecikmenin ana nedeni, merkez bankasının birkaç gün önce aşılmış gibi görünen yenilenen direnci gibi görünüyor. İşte bu kayalık yolculuktaki en son kıvrımların bir özeti.

1. Tur: Merkez Bankasının Yasaklama Önerisi

20 Ocak'ta Rusya Merkez Bankası (CBR), dijital varlıklar üzerindeki konumunu özetleyen bir rapor yayınladı. Dijital varlıkları bir Ponzi planıyla karşılaştırmak gibi çeşitli olağan kripto karşıtı argümanları kullanan düzenleyici, kripto ticareti için geleneksel finansal altyapının kullanılmasının yanı sıra ülkedeki kripto madenciliğini engellemek için tam bir yerel yasak çağrısında bulundu.

Teklif göründüğünden biraz daha az korkutucuydu: CBR, bireysel kripto bulundurmayı veya ticaret için uluslararası platformların kullanımını yasaklama niyetinde değildi. Ancak önlem açıkça büyük oyunculara yönelikti . Rus özel bankaları ve kurumsal yatırımcılar onları dijital varlıklara herhangi bir katılımdan caydırmak.

CBR Başkanı Elvira Nabiullina

Ayrıca rapor, yerel endüstri oyuncularından siyasi aktivistlere ve Telegram'dan Pavel Durov gibi etkileyicilere kadar mümkün olan en geniş paydaş yelpazesinden derhal sert eleştiriler aldı. Ancak daha da önemlisi, Rus Hükümetinin diğer bazı önemli ofislerinden derhal ihbar geldi.

25 Ocak'ta Maliye Bakanlığı Mali Politika Departmanı başkanı Ivan Chebeskov, bakanlığın dijital varlıklar konusundaki pozisyonunun yasak değil, düzenleme olduğunu belirtti ve zaten kendi düzenleyici belgesi üzerinde çalıştığını iddia etti.

2. Tur: Maliye Bakanlığının Önerdiği Çerçeve

8 Şubat'ta Rus Hükümeti, Maliye Bakanlığı tarafından daha önce yayınlanmış bir belge olan "Dijital para dolaşım mekanizmalarını düzenleme çerçevesini" onayladı. Bu beklenmedik, ancak olumlu bir olaydı. Belge, dijital varlıkları büyük ölçüde normal para birimleri olarak görecek bir düzenleyici rejim öneriyor. Ayrıca hükümetin onayının CBR'nin endişelerinin giderildiği anlamına geldiği de ima edildi. 18 Şubat, iki organın uzlaşan pozisyonunu yansıtan tasarının hazır olacağı tarih olarak açıklandı.

Çerçeve, genel bir yasak fikrini ortadan kaldırarak açılıyor. Bakanlığa göre, 12 milyondan fazla kripto cüzdanı ve içinde 26 milyar dolardan fazla dijital varlığa sahip ve dünyanın üçüncü en büyük kripto madenciliği kapasitesine sahip bir ülkede yasak uygulanabilir veya pratik olmayacak.

“Toplam bir düzenleme eksikliği ve bir yasak, karanlık bir ekonominin büyümesine, dolandırıcılığa ve sektörün genel istikrarsızlaşmasına yol açacaktır. Önerilen mevzuat değişiklikleri, yürürlükte olan dolaşım kuralları ve tabi oldukları gereklilikler ile birlikte tanımlanmış katılımcı yelpazesi ile kripto para birimleri için yasal bir pazar yaratmayı amaçlıyor.”

Önerilen kurallar, kripto para birimlerini ayrı bir kanunla düzenlenen dijital bir finansal varlık olarak değil, yabancı para birimlerine “yakın bir analog” olarak tanımlıyor. Teklife göre, kriptoya sahip olmak ve takas etmek tamamen yasal olacak, ancak yalnızca lisanslı bankalar veya Rus lisanslı eşler arası borsalar aracılığıyla. Müşteriler, banka standartlarına ve Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Finansmanı gerekliliklerine göre tam kimlik süreçlerine tabi olacaktır. Tüm operasyonel veriler, devlete ait bir “şeffaf blok zinciri” sistemi aracılığıyla seyahat etmelidir.

Çerçeve ayrıca, belirli bir büyüklüğün üzerinde kripto işlemlerinin beyan edilmemesinin suç teşkil edeceğini şart koşuyor ve kripto para birimlerinin kullanımını belirli cezai suçlarda ağırlaştırıcı bir faktör olarak ele alıyor.

3. Tur: CBR'nin Gidişatı

Bununla birlikte, iki kilit düzenleyici oyuncunun uzlaşmasına sevinmek, erken olabilir. 15 Şubat'ta CBR Başkanı Elvira Nabiullina, düzenleyicinin kripto ticaretinin önerilen yasallaştırılmasına karşı muhalefetini ikiye katladı. Açıklama, CBR'nin merkez bankası dijital para biriminde kaydettiği ilerlemeye ilişkin raporla aynı anda geldi.

Nabiullina Maliye Bakanı Ant'a da bir mektup gönderdi Siluanov'da “kripto bir Ponzi şemasıdır” endişelerini yineledi. Kripto dolaşımının kurumsal desteğinin, kripto piyasasının çökmesi durumunda hükümetten yardım isteyecek yatırımcılar arasında “bir devlet koruması yanılsaması” yaratacağını savundu. Temel olarak mektup, CBR'nin Ocak raporunun argümanlarını ve önerilerini tekrarlıyor.

Bu noktada, hafta sonuna kadar “uzlaşılmış” bir düzenleyici çerçevenin gelmesi açık bir şekilde gündeme geldi.

Sıradaki Ne?

BDT'de kripto para borsası Binance'de hükümet ilişkileri direktörü Olga Goncharova, şirketin maliye bakanlığının pozisyonunu desteklediğini ve "Düzenlemenin piyasanın "gölgesinin kaldırılmasına" katkıda bulunacağını, tam bir yasağın ise tam tersi bir etki yaratacağını söyledi.

 Binance Yöneticisi, Rus Banka Birliği Tarafından Kripto Uzman Merkezine Liderlik Edecek

Dijital varlık firması Security Intelligence Cryptocurrencies Platform'un (SICP) baş bilgi güvenliği sorumlusu Aleksandr Podobnykh, medyanın gösterdiği gibi maliye bakanlığı ile CBR arasında ciddi bir çatışma olduğuna inanmıyor. "Her yerde olduğu gibi iyi anlaşıyorlar" dedi ve ekledi:

"Sadece Maliye Bakanlığı daha yerel ama ilerici bir insan ve girişimci grubunu temsil ediyor ve merkez bankası daha muhafazakar ve daha küresel olanları temsil ediyor."

SICP geçen yıl kriptoyla ilgili yasal girişimlere katılmak için başvurdu, ancak Podobnykh şirketin CBR'den bir yanıt alamadığını söyledi. Merkez bankasının kriptoya karşı muhafazakar tutumunun, dijital bir ruble başlatma misyonundan kaynaklandığına inanıyor.

Rusya Cumhurbaşkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi'nde (RANEPA) finans ve bankacılık fakültesinde uzman olan George Bryanov, Maliye Bakanlığı ve CBR'nin rakip duruşlarının bu kuruluşların temel misyonlarındaki farklılıklarla açıklanabileceğine inanıyor. Merkez Bankası'nın görevi rublenin istikrarını korumak olsa da, Maliye Bakanlığı öncelikle devlet bütçesini artırmakla ilgileniyor. Bryanov ekledi:

"Bildiğimiz gibi, CBR bir dijital ruble denemesi başlattı, bu nedenle hem fiat hem de dijital para birimleri üzerinde tam kontrol elde etmeye çalışıyor."

Şiddetli çatışma olsun ya da olmasın, Rus kripto para kullanıcılarının, hükümetin dijital varlıkların düzenlenmesi konusunda net ve konsolide bir duruş ortaya koymadan önce en az bir ay daha beklemesi gerekecek gibi görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ