Neurogress, blockchain tabanlı zihninizle cihazları kontrol eden yazılım geliştiriyor

Seçtiğimiz bilim kurgu hikayesi ne olursa olsun, Star Trek'in galaktik maceraları ya da Star Wars'daki Darth Vader'in karanlık tarafı olsun, hepsi de insanlığın hep hayal ettiği şeyleri içerir. Hayalleri sadece düşüncelerimizle kontrol ederiz. Günümüzde zihin kontrollü protez kolları, kullanılmaya başlamışken, zihin kontrollü diğer işlemler hiç olmadığı kadar yakın.

Bu teknolojinin çoğu halâ erken aşamalarda olmasına rağmen, başlangıç şirketi Neurogress'in arkasındaki ekip gibi bazı girişimcilerin büyük kitlelere ulaştırma planları var. Buna ek olarak, İsviçre şirketi, zihin kontrollü cihazların bilgisini, dijital dünyadaki bir başka büyük trend olan Blockchain teknolojisi ile birleştirmek istiyor.

Büyük bir gelecek için büyük planlar

Şirket, tam potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için zihin (veya sinirsel) yol gösterici araçlar için yapay zeka (AI) tabanlı bir yazılım geliştirmeyi planlıyor. Şirketin kısa vadeli vizyonu, insanların farklı cihaz türlerini düşünceleriyle kontrol etmelerini sağlayacak bir yazılım oluşturmak yolunda ilerliyorlar. Yazılımın beynin komutlarını, takılı kalmayan, non-invaziv bir kafa bandında bulunan bir nörointerface vasıtasıyla tanımasını istiyorlar. Yazılım bu beyin komutlarını eyleme çevirir. Örneğin, bir protez kol bir fincan kahveyi alıp, ağza götürebiliyorsa, zihin kontrolü ile yapmak istediklerinizi eyleme çevirmekte mümkün olabilecek.

Program, kullanıcıların cihazlarını hızla adapte etmelerine ve bunları daha verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı olmak için ortak bir veritabanındaki mevcut istatistikleri kullanabilmek için tasarlanmıştır. Başlangıçta, yazılımın API'leri yalnızca geliştiriciler için açık olacak, ancak yeterince kaynak sağlanırsa, Neurogress açık kaynak olarak sunmayı planlıyor.

Blockchain gelişim aşamasında projeye dahil olacak, ancak ilk planlar şirketin sistem ve platformunu Ethereum akıllı sözleşmelerine dayandırmasıdır. Aynı zamanda projeyi Akıllı Çevreye uygulayarak etrafınızdaki cihazları zihninizle tek bir nörointerface yardımı ile kontrol etmeyi planlıyor. Neurogress, Ethereum, IOTA, EOS, başka bir yükselen teknoloji ya da yerli bir Blockchain kriptokrasisi gibi hangi platformun uzun vadeli ihtiyaçları için ideal olacağına henüz karar vermedi. Proje geliştirme aşamasına geldiğinde bu karar da verilecek.

Düşünce gücü ile madencilik yapılabilir mi?

İlk fonlama bir TGE (Token Generation Event) vasıtasıyla toplaacak. Ön satış, yarın itibariyle yani 10 Şubat 2018'de başlar ve Neurogress, projeyle ilgilenen kişilere  Neurogress (NRG) satışına başlayacak. Bu belirteçler, platformun yerel para birimidir. Kullanıcılar, Neurogress pazarında yazılımlar veya cihazlar satın alabilir, geliştiricileri kodlar yaratmaları için ödeyebilir, Neugrogress platformundaki uygulamaları ve diğer işlemleri tasarlayabilir ve iyileştirebilir.  Bu merkezi olmayan yaklaşım, geliştiricilerin AI çalıştırmak için veri setleri sağlamanın yanı sıra sistemlerini çalıştırmak için Neurogress algoritmalarını kullanmalarına olanak tanır.

Yeterli finansman sağlandıktan sonra, şirket kendi kripto parasını sunmayı planlıyor. Hedef, projenin başlangıcından bir yıl içinde hayata geçirilecek. İnsanlar, madencilik algoritmasının bir kullanıcının beyninin etkinliğini işlediği "Sinirsel Aktivitenin Kanıtı" konseptini kullanarak keşfedebilecekler.

Bununla birlikte, ABD, Singapur ve İsviçre vatandaşlarının, bu ülkelerdeki çeşitli vergilendirme ve düzenleyici engeller nedeniyle herhangi bir NRG belirteçleri satın alamayacağını belirtmek gerekiyor. Yatırımcılar, satın alma işlemlerinin kesin olduğunu ve projenin sonucu beklenmedik bir şekilde olsa bile herhangi bir geri ödeme yapılmadığını anlamalıdır.

Hızlı düşünmek

Zihin kontrollü cihazların potansiyeli büyüktür ve belki de yaratıcılık tek sınır olacaktır. Zihin kontrollü cihazların mevcut durumu halen çok pahalı olmasına ve kullanıcıların eğitim sürelerinin bir yıldan fazla sürmesine rağmen, Neurogress gibi şirketler gelecekte milyarlarca dolara mal olacak olan bu pazardaki lider konumundaki şirketlerden biridir.

Neurogress, yazılımını geniş araç yelpazesine (sadece dronlar veya protezler) uygulamayacağını değişik konulara da yöneleceğini açıkça belirtiyor. Şirketin planı, tıp, robotik, oyun, ulaşım gibi endüstrilere diğer üreticilerle olan işbirlikleri yoluyla ürününü uygulamak ve belki de zihin kontrollü bir dev altyapı inşa etmektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ