Başsavcılık Ofisi (OAG), New York kripto yatırımcılarından kripto firmaları tarafından aldatıldıkları için kendilerine ulaşmalarını istedi.

New York Başsavcısı, Düzenleyici Baskıda Kripto Platformları Tarafından Aldatılan Yatırımcılara Yardım Etmeye Çalışıyor

Başsavcılık Ofisi (OAG), New York kripto yatırımcılarından kripto firmaları tarafından aldatıldıkları için kendilerine ulaşmalarını istedi. Bu, kripto alanındaki son baskıdan sonraki ilk büyük düzenleme girişimidir.

New York Şehri düzenleyicileri, kripto alanındaki son olaylarla ilgili eylemler başlattı. 1 Ağustos Pazartesi günü, New York Başsavcısı Letitia James, yerel kripto yatırımcılarını son kripto çöküşü sırasında aldatılmaları durumunda ofisiyle iletişime geçmeye çağıran bir uyarı yayınladı.

2022'nin ikinci çeyreğinde, kripto para piyasası tarihinin en büyük çöküşlerinden birine tanık oldu. Büyük ölçüde, yatırımcıların servetini 40 milyar dolardan fazla tüketen Terra ve LUNA projelerinin başarısızlığıyla başladı.

Bu, piyasada büyük bir likidite krizine yol açan bir dizi tasfiyeyi takip etti. Aşırı kaldıraç kullanan oyuncular ve Voyager Digital ve Celsius Networks gibi kripto borç verenler, müşteri fonlarını dondurarak para çekme işlemlerini durdurdu. Başsavcılık Ofisi OAG şimdi yatırımcıların kripto yatırımları tarafından hesaplarını kilitleyerek aldatılıp kandırılmadığını araştırıyor.

OAG ayrıca New York sakinlerini bu sorunu kendilerine bildirmeye teşvik ediyor. Ayrıca, yerlerinde dolandırıcılık ve suistimallere tanık olabilecek kripto alanındaki çalışanları teşvik ediyorlar. Bu işçiler OAG'ye isimsiz olarak rapor verebilirler. Konuyla ilgili olarak New York Başsavcısı Letitia James şunları söyledi:

Kripto para piyasasındaki son türbülans ve önemli kayıplar endişe verici. Yatırımcılara kripto para birimlerinde büyük getiri sözü verildi, ancak bunun yerine zor kazanılan paralarını kaybetti. Kripto platformları tarafından aldatıldığına inanan herhangi bir New Yorkluyu ofisimle iletişime geçmeye çağırıyorum ve kripto şirketlerindeki kötü davranışlara tanık olabilecek çalışanları ihbarcı şikayetinde bulunmaya teşvik ediyorum.

New York'un Katı Kripto Politikası

Tarihsel olarak, New York, kripto para birimleriyle uğraşırken katı bir politika izlemiştir. Daha önce New York Başsavcılığı Coinseed ve Bitfinex gibi bazı popüler kripto şirketlerine karşı dava açmıştı. Geçen yıl Şubat 2021'de Bitfinex, NYAG ile tartışmalı bir davayı çözmek için 18,5 milyon dolar para cezası ödemek zorunda kaldı.

Öte yandan, New York Finansal Hizmetler Departmanı'nın kendi “BitLicense”i vardır. NYDFS, bu lisansları Ney York yetki alanlarında faaliyet göstermeleri için kripto firmalarına sağlar. Lisans oldukça seçicidir ve 2020'de yalnızca 25 şirket New York'ta faaliyet gösterme lisansını almıştır.

Bu yılın başlarında Haziran 2022'de New York Senatosu eyaletteki kripto madenciliği faaliyetlerini yasaklamak için bir moratoryum imzaladı. Milletvekilleri, devletin karbon ayak izini azaltmak için yasayı geçirdi. Sonuç olarak, Ney York, kripto madencilerinin Eyalette faaliyet göstermesi için artık lisans vermeyecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ