Karara Saygı Duyacağız

New York Finansal Hizmetler Departmanı Bittrex

New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS), 10 Nisan'da medyaya yansıyan haberlere göre popoüler kripto para borsası Bittrex’in BitLicense başvurusunu reddetti.

Bittrex CEO'su Bill Shihara yaptığı yazılı açıklamada NYDFS’nin Kara Para Aklamayı Önleme (AML), Müşterini Tanı (KYC) ve Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) standartlarına ilişkin olarak borsanın yetersiz kontrollere sahip olduğu gerekçesiyle başvuruyu reddettiğini açıkladı.

Bittrex, Ağustos 2015'te New York eyaletinde kripto paralara ilişkin faaliyetler için gerekli olan BitLicense için başvuruda bulunmuştu. Bittrex, NYDFS tarafından izin verilen “güvenli liman” şartlarına uygun olarak ülkede faaliyet gösteriyordu.

NYDFS, Bittrex’e devam eden eksikliklerini yeniden ele alması için ve sektörün gelişen doğasına uygun uygun kontrolleri gerçekleştirmesi için birçok uyum mektubu gönderdi. Ancak başvurunun reddedilmesinin ardından NYDFS, Bittrex'e New York eyaletindeki tüm ticari faaliyetlerini yarın 11 Nisan tarihine kadar sonlandırmasını emretti. Bittrex’in sürecin bir parçası olarak NYDFS'ye 14 gün içerisinde eyaletteki faaliyetlerini sonlandırdığını onaylayan bir mektup göndermesi gerekiyor.

Birleşik Devletler Kongresi'nde Token’ların Sınıflandırılması Yasası'nın yeniden başlatılmasının ardından dün yayınlanan basın açıklamasında kripto para sektöründe yeniliği teşvik edecek politikalara ihtiyaç duyulduğu belirtilmişti. Ayrıca söz konusu açıklamada New York gibi bazı eyaletlerin dijital para politikaları zorlayıcı ve zalimce olarak tanımlanmıştı.

Bittrex CEO'su Bill Shihara yaptığı açıklamada NYDFS’nin borsanın New York’taki faaliyetlerini durdurması yönündeki talebini yerine getireceklerini ancak bu durumdan eyaletteki 35 bin kullanıcının etkileneceğini belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ