New York Menkul Kıymetler Borsası Bitcoin vadeli işlemlerine hazırlanıyor

New York Menkul Kıymetler Borsası, 2018 yılına bir hafta kala Bitcoin ile ilgili borsa yatırım fonlarının (ETF) başlatılması için başvuruda bulundu.

Business Insider tarafından bildirildiğine göre, Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna gönderilen bu dosyada vadeli işlemlerin, Arca borsasında "boğa piyasası fonu ve ayı piyasası fonu" şeklinde vadeli kontratlar sunan beş farklı ETF sunmaya niyetli olduğu gösteriliyor. (Bullish-Bearish)

Bu EFT'ler, Aralık 2017'de Bitcoin vadeli işlemleri sözleşmeleri başlatan CME ve CBOE borsalarında listelenen Bitcoin Futures fiyatıyla bağlantılı olacak, ve yapılan açıklama şu şekilde;

"Hedef gösterge değeri CME, CBOE veya bundan sonra saat 11.00'den önce veya daha önce bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri yapan başka bir ABD borsası tarafından yayınlanan son satış fiyatı olarak hesaplanacak."

Boğa Piyasası Fonları

Verilen sözleşmede yüzde 100, yüzde 150 ve yüzde 200'lük getiri sağlayan üç "Boğa Piyasası Fonu" 1.25X, 1.5X ve 2X olarak kategorize edilmiş.

SEC'e gönderilen belgede belirtildiği gibi, fonların bir günden daha uzun bir süre işlem görmemesi amaçlanmış ve verilen sözleşmeye dayalı olarak yüzde getiri sunuyor;

"Kayıt Beyanına göre, 1.25X Boğa Fonu, 1.5X Boğa Fonu ve 2X Boğa Fonu, günlük kazancın yüzde 125, yüzde 150 veya yüzde 200'üne olumlu şekilde karşılık gelen günlük borçlanma ile yatırım sonuçlarına göre değerlendirilecektir. "

Bununla birlikte, yatırımcılar pazarda sözleşmelere aykırı hareket ederse, kaybederken de aynı çarpanları görme şansına sahipler:

"Tersine, belirli bir gündeki (ücretler ve harcamalar öncesi) değeri, karşılaştırma seviyesi düştüğünde hedef karşılaştırma ölçütünün seviyesine oranla yüzdelik bazda yaklaşık 1.25 kat, 1.5 kat veya 2 kat kaybedecek."

Ayı Piyasası Fonları

Adından da anlaşılacağı gibi, "Ayılar Piyasası Fonu" yatırımcılara Bitcoin değerindeki düşüşe karşı direnme şansı veriyor. Sunulan iki fon 1X ve 2X'tır ve sözleşme, verilen ticaret gününde hedefine ulaşırsa yüzde 100 ve yüzde 200'lük bir kazanç sağlar.

Göstergenin değeri artarsa, Ayı Fonu yatırımcıları, 2X Ayı Fonu'nun tanımına göre, kabul ettikleri çarpanla (1X veya 2X) bileşik kaybetme şansları da mevcut;

"2X Ayı Fonu, yatırım amacına ulaşmada başarılı olursa, belirli bir gündeki değeri, hedef kriter düşüş gösterdiğinde hedef gösterge seviyesiyle yüzdelik bazda yaklaşık iki kat fazla kazanmalıdır. Tersine bir durumda, belirli bir gündeki değeri, hedef karşılaştırma ölçütü yükseldiğinde hedef gösterge seviyesiyle yüzdelik bazda yaklaşık iki kat daha kaybeder. "

Oyuna Devam Etmek


NYSE'nin bu ETF'leri başlatmasına izin verilmesi durumunda, bunlar, Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri sunacak olan üçüncü Amerikan borsası olacak. CME ve CBOE, Aralık ayından beri vadeli işlem görüyorlar.

Uygulamalarını SEC'e gönderirken vakit kaybeden bu hareket, Bitcoin'e Wall Street'in parasıyla çok fazla ilgi olduğunu gösteriyor.

Merrill Lynch, finansal danışmanlarını Bitcoin ile ilgili yatırımlar sunmaktan geri çevirdi ancak borsalarda çeşitli teklifler hazırlanıyor.

Bir süredir birçok ETF ve işlem opsiyonu açılmaya başldı, bu opsiyonların ne kadar iyi ticaret yaptığına dair elimizde yeterli bir istatistik tabi ki henüz yok. Bu bilgi göz önüne alındığında, müşterilerin kripto para pazarına girmek isteyen finansal kuruluşlar tarafından yapılan hamlelerle müşterilerin uzaklaşmasına yol açabilir mi?

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ