Nexo'nun karşı iddiaları, fonların başka yöne çevrildiği iddialarının hafta sonunda artmasıyla gerekli hale geldi.

Nexo, Hayır Kurumundan Yanlış Yönetilen Fon İddialarını Ele Alıyor

Nexo'nun karşı iddiaları, fonların başka yöne çevrildiği iddialarının hafta sonunda artmasıyla gerekli hale geldi.Kripto kredi şirketi, Twitter hesabını, kendisine karşı sahte iddialarda bulunarak nüfuz peşinde koşmakla suçluyor.

Kripto kredi platformu Nexo, kurucularının ve yöneticilerinin şirketin hayır kurumuna yönelik fonları başka amaçlarla yönlendirdiği yönünde bir karşı iddia ortaya koydu. Nexo'nun resmi açıklaması, iddiaların yanlış ve karalayıcı olduğunu söyledi. Bu nedenle, bu sahte haberin yazarına kamuya açık bir durdurma ve vazgeçme bildirimi yayınlama ihtiyacı.

Nexo'nun konuyla ilgili blog yazısının bir kısmı şöyle:

Nexo hakkında yalanlar ve kafa karışıklığı yayan artan sayıda Twitter hesabı görüyoruz. Yaptıklarından bazı kazançlar elde etmek için mevcut piyasa durumunu kullandıklarına inanıyoruz.

İddialar ve Karşı İddialar

@Otteroooo kullanıcı adını taşıyan, ancak kendilerini Otter olarak adlandıran Twitter hesabı, 25 Haziran'da birkaç tweet dizisi yayınladı. Tweetler, kripto kredi platformunun kurucularının, gayrimenkul satın almak ve lüks yaşam tarzlarını finanse etmek için HelpKarma'dan şirketin hayır kurumu fon yönlendirdiğini iddia etti.

Otter, 9 milyon gösterim toplayan iş parçacığının ekran görüntüsünü tweetledikten sonra, Nexo yanıt verme ihtiyacı hissetti. Kripto kredi platformu, konuyla ilgili yasal olarak bağlayıcı bir emir yayınlamadan önce iddiaları gülünç olarak nitelendirdi.

Otter'ın önemli iddialarından biri, "Konsta Kantchev"in Nexo'nun kurucularından ve HelpKarma yardım kuruluşunun kurucusu, çocukların tıbbi rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olmak için hayır kurumuna yapılan bağışları kullanmadığıdır. Bunun yerine, bir liseye benzer büyüklükte bir saray inşa etmek için fonları kullanıyordu.

https://mobile.twitter.com/otteroooo/status/1541245652314664960

Nexo'nun Ayrıntılı Yanıtı

Nexo'ya göre, HelpKarma'nın ne kurucuları ne de kurucusu “Konsta Kantchev” adını taşımıyor. Nexo ayrıca, Otter'ın, isimleri onaylayanların kafasını karıştırmak için kasıtlı olarak yanlış isim yazdığını iddia etti. Nexo'nun kurucu ortağının adı Kosta Kantchev, HelpKarma'nın kurucusunun adı Constantine Krastev'dir.

Bu nedenle, iki kişi aynı değildir. Popüler bir medya kuruluşuyla konuşan Otter, iki kişinin akraba olduğunu iddia etti. Kaynak olarak, Bulgar medya şirketi Fakti'nin şimdi kaldırılmış bir makalesine atıfta bulundu. Otter, iki kişinin kuzen olduğunu ve Konstantin'in Bulgarca yazılışının “Konstantin” olduğunu ekledi.

Ancak, o zamandan beri henüz ek yorumlar sağlamadı. Otter, Fakti tarafından Kasım 2020'de bildirildiği üzere Credissimo'nun kazanç raporunun, HelpKarma'nın bağışlarının artmasıyla aynı anda arttığını iddia etti. Dolayısıyla, hayır kurumuna yapılan bağışların, avans kredileri şirketini Credissimo finanse etmek için kullanıldığı sonucuna varmıştır.

Otter, Nexo ile kredi şirketi arasındaki ilişkiyi açıkladı. Nexo'nun teknik incelemesinde "powered by Credissimo" yazıyor. Araştırmalar Kantchev, Antoni Trenchev ve Georgi Shulev'in Nexo'nun kurucu ortakları olduğunu gösterdi. Son ikisi sırasıyla firmanın inovasyon sorumlusu ve iş geliştirme görevlisiydi.

Nexo, Karşılıklı Mülkiyet İddialarını Geçersiz Kılıyor

Bununla birlikte, Nexo'nun karşı iddiası, kripto borç verenin ve yardım kuruluşunun karşılıklı yarar sağlayan sahipleri, yönetimi veya operasyonları olmadığıydı. "Mantıklı ama cevaplanmamış soru şu ki, milyar dolarlık varlıkları yöneten bir şirket neyi çalmaya başlar? Milyonlarca geliri birden fazla düzenleyici kurum tarafından incelenen bir şirketin tıbbi ihtiyaçları olan çocuklardan çalması düşünülemez.”

Nexo, Otter'ın yalnızca büyük bir takip istediğini ve Otter'ın tweet saldırılarını durdurmak için 50.000 dolar talep ettiği ekran görüntülerini yayınladığını ekledi. Ancak Otter, "kapalı satın alma" planıyla birlikte takip etmesine rağmen, Nexo'yu ifşa etmeye devam etmek için bir yedek planları olduğunu söyleyen bir tweet yanıtı yayınladı.

Nexo, firmaya yönelik koordineli bir saldırının yeni olmadığını iddia ediyor. Onlara göre firma, iki yıl önce bir varlık yönetim şirketi olan Zeus sermayesini Chainlink'i LINK  kısaltmak için kullanmaya çalışmakla da suçlandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ