Quik, kullanıcıların benzersiz özelliklere sahip harika NFT alanları satın alabilecekleri veya satabilecekleri NFT alanları için yeni nesil bir pazar yeridir.

Quik, kullanıcıların benzersiz özelliklere sahip harika NFT alanları satın alabilecekleri veya satabilecekleri NFT alanları için yeni nesil bir pazar yeridir.

%100 merkezi olmayan ve kullanıcılara ömür boyu sahiplik sunan bir alan adı düşündünüz mü? Web 2.0 yaygınlaşana kadar bu mümkün değildi ama teknoloji ilerledikçe dünya yavaş yavaş Web 3.0'a girmeye başladı. Şimdi, NFT alanları veya Fungible Olmayan Token alanları trend oluyor ve geleneksel olanlara göre bir dizi avantaj sunuyor.

Geleneksel .com veya .net etki alanları yavaş yavaş soluyor. Bunun nedeni kiralık olmaları ve diğer çeşitli faktörlerdir. Örneğin, popüler bir alan adı olan business.com, 1999'da 7,5 milyon dolara satın alındı ve daha sonra 345 milyon dolara satıldı. Sadece alan adı satın alarak bu kadar büyük paranın kaybolduğunu görmek sizi şoke etmiş olmalı. Alan adları, herhangi bir işletme için bir web sitesi URL'si oluşturmanın ilk adımıdır ve bunların maliyeti çok fazla endişe konusu olmalıdır.

Ayrıca, bu alanlar aslında "satın alınmış" değil, belirli bir süre için kiralanmıştır. Bu nedenle, geleneksel etki alanlarının en büyük dezavantajı, onu parçalar halinde almak yerine tam sahipliğe erişememektir. Ancak, sahiplik teknolojisi ortaya çıkar çıkmaz, alan adlarının tokenleştirilmesi bir şey haline geldi.

Web 2.0 ve Web 3.0 etki alanlarının bazı örneklerine bakalım.

Web 2.0 etki alanları: .com, .io, .org, .net

Web 3.0 etki alanları: .blockchain, .metaverse, .vr

NFT Etki Alanları Neden Trend Oluyor?

NFT, merkezi olmayan, kripto veya blok zincir alanları birçok nedenden dolayı trend oluyor ve bunlar gerçekten de yeni nesil alanlar. Web 2.0 alan tabanlı modellerin aksine, NFT alan adları yıllık yenileme ücretlerine bağlı değildir ve bu alan adları tek seferlik satın alımlardır. Ayrıca, bu alan adları, GoDaddy veya Google Alan Adları gibi herhangi bir alan adı sağlayan hizmete güvenmek yerine %100 sahiplik sağlar.

Ancak NFT alan adlarının okunması uzundur ve genellikle kafa karışıklığına neden olur. Böylece, buna karşı koymak için ENS tanıtıldı.

 NFT Alanları İçin ENS Neden Gereklidir?

NFT alanları hakkında konuşurken, etrafta spekülasyon yapan yeni bir şey daha var. ENS veya Ethereum Ad Hizmetidir. ENS, NFT alan adlarını biraz daha kolay ve anlaşılır hale getirmeyi amaçlıyor. NFT alan adları uzun bir sayı ve alfabe dizisi olduğundan, bazen bunları yönetmek kolay değildir.

Böylece ENS, web sitenizin URL'sini kısaltarak bir takma ad görevi görür. ENS ile, web siteniz için uzun bir adrese sahip olmak yerine, herhangi bir kriptoyu almak için basitçe orange.eth olarak okunabilir.

ENS, Ethereum adreslerine ek olarak, diğer kripto cüzdanlar, web siteleri, içerik karmaları ve meta veriler için okunabilir alan adları sağlar - Web3 kullanıcı adınız olması amaçlanır; bu, tüm adreslerinizi ve web sitelerinizi tek bir takma ad altında birbirine bağlar, böylece herhangi bir kripto para birimi elde edebilirsiniz.

Quik, kullanıcıların benzersiz özelliklere sahip harika NFT alanları satın alabilecekleri veya satabilecekleri NFT alanları için yeni nesil bir pazar yeridir. Quik ekosistemi, Web 3.0'ın muazzam potansiyelini tanır ve böylece işletmelerin sorunsuz geçiş yapmasına yardımcı olur. Web'in 1. ve 2. kuşaklarının kaybettiği bireyselliği ve özgürlüğü geri getirmeyi amaçlar. Quik, TLD'leri .blockchain, metaverse vb. gibi çeşitli biçimlerde sağlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ