2021 yılında rekorlar kıran NFT satışlarının alıcılarının nereden olduğu merak konusu.

2021 yılında rekorlar kıran NFT satışlarının alıcılarının nereden olduğu merak konusu. Karşımıza bu konuda ilginç sonuçlar çıkıyor. Bu konuyu bir araştırdığımızda karşımıza Y kuşağının bu satışlara özel bir ilgi duyduğunu gösteriyor.

Asyalıların kripto paralara son derece ilgi duyduklarını biliyoruz. Bu bağlamda bu bölgeden ciddi koleksiyoncuların çıktığı görülüyor. Örnek olarak vermek gerekirse Christie’s alıcılarının yaklaşık üçte birini müzayede evine yeni gelenler oluşturuyor. Şimdi karşımıza şaşırtan bir sonuç çıkıyor.

Yeni alıcıların en çok çıktığı yerin neresi olduğunu biliyor musunuz? Hemen söyleyeyim. Orta Doğu. Evet ,Orta Doğu Pazarından yoğun bir katılım söz konusu. Sotheby’s 2021 yılında Orta Doğu Pazarından teklif verenlerin oranının tüm teklif verenler içerisinde yüzde 40 olduğunu açıklıyor.

Son beş yıl içerisinde Orta Doğu Pazarından katılımın ise yüzde 110 arttığı ifade ediliyor. İlginç olan bir şey daha var. Christie’s ve Stheby’s satışlarında Orta Doğu odaklı eserleri giderek daha fazla sunması ise dikkat çekiyor.Batılı eserler ile Orta Doğulu eserler şimdilerde yan yana yer alıyor. Bu gelişmenin Orta Doğulu sanatçılar için büyük bir fırsat olduğu vurgulanıyor.

Pandemiyle birlikte  sanatçılar için büyük bir fırsat olarak görülen NFT alanının 2022 için de aynı performansa sahip olacağı öngörülüyor. 2022 bu alanın daha da büyüyeceği bir yıl olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ