NFT’ler gündem oluşturmaya devam ediyor. Tabi burada NFT’lerin fiziki sanatın yerini alması zaman alacak.

NFT’ler gündem oluşturmaya devam ediyor. Tabi burada NFT’lerin fiziki sanatın yerini alması zaman alacak. Zira NFT’ler fiziki sanatın yerini alması için tüm yaşamın metaverse evrenine aktarılması gerekecek.

90’lı yıllarda internete olan talebin aynısının şimdilerde metaverse ve NFT alanında olduğunu görüyoruz. Zamanla internet nasıl bir hal aldıysa NFT’ler de zamanla tamamen sanata hizmet eden bir alan haline gelecek.

Bilindiği üzere 2021 yılında devasa NFT satışları gözleri tamamen bu alana çevirdi. Kuşkusuz alıcıların çoğu yine kripto para alanından. Burada elbette bir pozisyon alış var. Aynen kripto paralardaki pozisyon alışlar gibi.

NFT’lerin ayrıca önemli bir avantajı bulunuyor. Geleneksel bir sanat yatırımcısına bakıldığında lojistik, sigorta, vergi ve telif hakları gibi maliyetler ile karşı karşıya kalıyor. Ancak NFT yatırımcısının bu ekstra maliyetlere maruz kalmadığını görüyoruz. Bu muafiyet gerçekten de önemli bir avantaj. Tabi bu durumun olumsuz bir yanı da var. O da kayıt dışı paranın hareket için burada rahat bir alan bulması.

Sanat alanı artık NFT alanında olmak zorunda desek abartmış olmayız. Pandemi dönemi de NFT alanına yönelimi önemli ölçüde arttırdı. Bu anlamda her sermaye sistemi kendi estetik rejimini yarattığı gibi NFT alanı da kendi estetik rejimini yarattı. Bu estetiğin muhtemelen geleceğe taşıyacağı çok fazla değer olacak. Estetik değerler de en önemli konular arasında olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ