Moda dünyasının NFT ve sürdürülebilirlik konusunda bir mücadelesinin olduğu çeşitli mecralarca dile getiriliyor.

Moda dünyasının NFT ve sürdürülebilirlik konusunda bir mücadelesinin olduğu çeşitli mecralarca dile getiriliyor. Bu sürecin zorlu geçeceği ve dijital ortamdan kaçınmanın neredeyse imkansızlaştığı bir aşamaya girildiği ise temel vurgular arasında yer alıyor.

Moda markalarının NFT alanına girmeleriyle sürdürülebilirlik konusunda tartışmalar başladı. Tartışmalar moda markalarının bu konudaki çalışmaları ve hedefleri noktasında çelişkiye düştükleri yönünde.

Gucci’ni NFT alanında ortaya koyduğu dijital tasarım odaklı ürünlerinin uygun fiyatlı olmasından mülhem Z kuşağının yoğun bir ilgi gösterdiği görülüyor. Kuşkusuz bu satışlar kripto paralarla yapılıyor.

NFT alanında bir tekstil atığı olmamasının çevresel etki noktasında olumlu bir yanı var ancak NFT’lerin bağlı olduğu sistemlerin ise yoğun enerji tüketerek tekstil atığından daha büyük bir iklim krizine yol açabilecekleri belirtiliyor.

Açıkçası ben bu eleştirilere katılmadığımı vurgulamak zorundayım . Zira konuyu iklim krizi ile birlikte gündeme getirmek gemi batarken direk boyamaya benziyor. NFT gibi verimli bir alanın tükettiği enerji bankacılık sektörünün tükettiği enerji ile karşılaştırıldığında devede kulak kadar bile değil. Üstelik buna bir de tekstil sektörünün tükettiği enerjiyi katmıyorum bile. Bu nedenle moda endüstrisine NFT alanında yer aldıklarından ötürü sürdürülebilirlik eleştirisi yapmak pek mantıklı değil!

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ