Son yıllarda ana akım medyada “Fungible token”ın kısaltması olan “NFT” terimine rastlamış olmanız oldukça muhtemeldir.

Son yıllarda ana akım medyada “Fungible token”ın kısaltması olan “NFT” terimine rastlamış olmanız oldukça muhtemeldir. Ayrıca, bu jargonun gerçekte ne anlama geldiğine dair hala bir fikriniz olmaması da oldukça olasıdır. Ancak geçen yıl çıkan haberlerde, Birleşik Krallık'taki Londralı 12 yaşındaki bir çocuğun kendi balina NFT'lerini çevrimiçi satarak 290.000 £ (neredeyse 400.000 $) üzerinde kazandığı ortaya çıktı.

Bu göz kamaştırıcı rakamlar, birçok insanı oturup not almaya ve kendilerine bu yenilikçi yeni dijital varlıkları satın alma veya satma sürecine dahil olup olmadıklarını sormaya teşvik etti. Tabii ki, herhangi bir yatırımda olduğu gibi, satın aldığınız emtiaları tam olarak anladığınızdan emin olmanız zorunludur, bu nedenle, parmaklarınızı piyasaya sürmeden önce NFT satın almak için kapsamlı bir kılavuz okumanız tavsiye edilir. Şimdilik, yine de, konsepte kısa bir giriş.

NFT'ler Nelerdir?

Temel bilgilerle başlayalım: Buradaki karşılıksız kısım, NFT'lerin eşdeğer değerde başka bir şeyle takas edilemeyeceği gerçeğine atıfta bulunur. Örneğin, iki 5 dolarlık banknot, 10 dolarlık bir banknotla takas edilebilir. NFT'ler kendi başlarına benzersiz ürünlerdir. Kripto para birimlerinden de farklı oldukları yer burasıdır; her ikisi de dijital varlıklar olsa da, ikincisi değiştirilebilir.

Bu sizin için bir şeyleri fazla açıklığa kavuşturmazsa, NFT'lerin genel olarak dijital sanat eserleri olduğunu bilmek yeterlidir. Bu bir resim, video, müzik parçası veya başka bir sanal varlık olabilir . Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey kısa süre önce ilk Tweet'ini neredeyse 3 milyon dolara satarak manşetlere çıktı. Bir NFT satın alarak, alıcı sanat eserinin münhasır mülkiyet haklarını elde eder.

Birisi Resmi Kendisi İndiremez Mi?

Kesin konuşmak gerekirse, evet yapabilirler. Bir görüntünün, videonun veya ses dosyasının NFT'sine kimin sahip olduğuna bakılmaksızın, internette yaygın olarak mevcutsa, herkes onu kendi masaüstüne indirebilir. Bununla birlikte, bu durumda orijinalinden ziyade sanat eserinin bir kopyasına sahip olacaklardır .

Tıpkı birinin Pablo Picasso'nun bir tablosunu taklit etmesi ya da başka birinden sahtesini satın alması gibi, bu onların gerçek bir Picasso'ya sahip olacakları anlamına gelmez. Bu nedenle, kendi kopyalan varlıklarının değeri, orijinalin değerinden çok daha küçüktür. NFT'ler tamamen aynı prensiplerde çalışır.

NFT'lere Yatırım Yapmalı Mıyım?

Bu sadece senin cevaplayabileceğin bir soru. Ancak, her yatırımda olduğu gibi bir dereceye kadar risk bulunduğunun farkında olmalısınız. NFT'ler şu anda milyonlarca dolar karşılığında el değiştirirken, gelecekte bunlara olan ilginin azalması ve değerlerinin aniden düşmesi tamamen olasıdır. Bu sizi değersiz bir dijital varlıkla ve cebinizde büyük bir boşlukla baş başa bırakabilir.

Öte yandan, dijital sanat konusunda keskin bir gözünüz varsa ve masrafları karşılayabiliyorsanız, bir NFT akıllıca bir yatırım olduğunu kanıtlayabilir. Aynı zamanda, görünüşünü beğendiğiniz ve başka kimsenin sahip olmadığı bazı sanat eserlerini edinmenin ve aynı zamanda bu süreçte sanatçıya desteğinizi göstermenin harika bir yolu.

Kimse size bir NFT'nin sizin için akıllı bir yatırım olup olmadığını söyleyemez, ancak umarım artık kendiniz için bilinçli bir karar vermek için daha fazla bilgi ile donatılmışsınızdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ