Global çağdaş sanat dünyasında NFT konusu giderek gündem oluşturmaya başladı.

NFT Sanat mı Değil mi?

Global çağdaş sanat dünyasında NFT konusu giderek gündem oluşturmaya başladı. Bu aşamada NFT eserlerin sanat olup olmadığı konusu yapılan tartışmaların başında yer alıyor.

Kripto para alanının bir gün sanat alanına gireceğini kimse düşünemezdi elbet ama geldiğimiz noktada NFT’lerle kripto para alanı sanat alanını etkilemeye başladı.

Kripto sanat gündemdeki tartışmalarla yerini korurken son zamanlarda kripto para dünyasını adeta çıldırtan bir gelişme yaşandı. Wikipedia editörleri yaptıkları açıklamada NFT’leri sanat olarak görmediklerini açıkladılar.

Wikipedia Beeple ve Pak’ın eserlerini yaşayan sanatçıların en pahalı eserleri arasına almadı.  Bu yaklaşım gerçekten de çok ilginç. Zira geçtiğimiz aylarda özellikle belirttiğimiz üzere Beeple’in NFT’si 69 milyon dolara, PAK’ın NFT’leri ise 91,8 milyon dolara satılmıştı.

Kripto para dünyası bu noktada Wikipedia’yı eleştiri yağmuruna tutuyor. Kripto para dünyası neyin sanat sayılıp neyin sanat sayılmayacağı konusunda editörlerin bir karar mercii olamayacağını dile getiriyorlar.

Kripto para dünyasının bu konuda haksız olmadığını öncelikle belirtmemiz  gerekiyor. Zira konunun muhatabı bireyler. Bireyler sanat olarak bir şeyi gördükten sonra editörlere çok fazla sözün kalmayacağı kanaatindeyim.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ