1634-1637 Hollanda Lale Çılgınlığı, aşırı ısınan finans piyasalarının başlıca örneği olarak kabul edilir: Her şey çökmeden hemen önce, güya Hollanda'da bir lale soğanı fiyatına güzel bir ev bile satın alabilirdiniz.

1634-1637 Hollanda Lale Çılgınlığı, aşırı ısınan finans piyasalarının başlıca örneği olarak kabul edilir: Her şey çökmeden hemen önce, güya Hollanda'da bir lale soğanı fiyatına güzel bir ev bile satın alabilirdiniz.

Modern zamanlardaki karşılaştırılabilir baloncuklar arasında 2000'deki DotCom balonu, 2008'deki subprime çöküşü ve hatta 2018'deki kripto çöküşü sayılabilir. Ve şimdi pek çoğu, sözde değiştirilemez tokenler (NFT'ler) söz konusu olduğunda yine benzer bir balondan bahsediyor.

Bu, popüler NFT kelimesinin arkasında, çevrimiçi dünyanın geleceği için Kraken ticaret robotuna benzer şekilde son derece umut verici bir konsept ve teknolojinin bulunduğu gerçeğini görmezden geliyor.

Takas Edilemez Tokenler

Fungible Token, benzersiz bir kimliğe sahip bir blok zincirinde "değiştirilemez" bir dijital nesnedir. Yani, tanımı gereği benzersiz olan bir NFT'nin kökeni ve mevcut mülkiyeti blok zincirinde görülebilir. Ayrıca, bir NFT, yazılım kodunun yanı sıra herhangi bir ortam ve dosya türünü içerebilir.

Buna karşılık, Bitcoin ve Ethereum gibi dijital para birimleri sözde "değişebilir" . Yani değiştirilebilir tokenlerdir. Bunun nedeni, 21 milyon Bitcoin'den hangisine sahip olduğunuz önemli değil, hepsinin değeri aynı.

"Fungible" tokenler bu nedenle fiziksel dünyadaki İsviçre Frangı ile karşılaştırılabilirken, NFT'ler Mona Lisa gibi bir sanat eseriyle karşılaştırılabilir ,orijinal yalnızca bir kez var olur.

İlk Uygulama Olarak Dijital Sanat

Sanat aynı zamanda şu anda NFT'lerin en yaygın olarak tanınan uygulamasıdır .Yalnızca bu yıl, NFT biçimindeki dijital sanatın işlem hacmi 20 milyar doların üzerindeydi.

Bu, bir blok zincirinde benzersiz bir kimliğe sahip orijinal JPEG görüntüsü ile bunun değersiz bir dijital kopyası arasında bir ekranda fark edilebilir bir fark olmamasına rağmen muhtemelen NFT'lerin etrafındaki potansiyel spekülatif balonun en yaygın olarak belirtilen nedeni.

Yine de aynı argüman fiziksel sanat için de yapılabilir. Bugünlerde Mona Lisa'yı kopyalamak çok zor değil. Bununla birlikte, yalnızca orijinali birkaç yüz milyon değerindedir (sigorta değeri 1.000 milyon doların hemen altındadır).

Aksine, aslında  bir tablo ne kadar çok kopyalanırsa, o kadar değerli olduğunu iddia eden birçok kişi var. Diğer bir deyişle, tam da Mona Lisa'nın her yerde (t-shirtler, kupalar, tablolar, vb.) kopyalanması ve orijinalinin çok değerli olduğu dünya çapında bilinmesidir.

Aynı şey NFT'ler biçimindeki dijital sanat için de söylenebilir. Bir NFT'nin ünü ne kadar yüksekse, "değişmeyen" orijinal o kadar değerlidir.

Durum Sembolü Olarak NFT'ler

Sanat biçimindeki NFT'lerin içsel değeri çoğunlukla sıfırdır (üzerlerinde programlanmış herhangi bir yazılım kodu dışında) .Fiziksel sanat, lüks mallar ve diğer statü sembollerinin çoğuna benzer.

Dijital sanat biçimindeki NFT'ler tam olarak budur: durum sembolleri. Pek çoğu kendi kendine şunu söylüyor: 300 milyondan fazla Twitter kullanıcısı değerli bir NFT (bir ekran haline getirerek) biçiminde bir dijital durum sembolüne sahip olduğunuzu görebilirken, nispeten az sayıda kişiye gösterebileceğiniz fiziksel bir sanat nesnesine neden para harcıyorsunuz?

Şu anda bu NFT statü sembollerinin en bilinenleri arasında, Bored Ape Yacht Club'dan (BAYC) CryptoPunks ve Bored Apes bulunmaktadır. CryptoPunks, 2017'de piyasaya sürülen, her biri bir ile 34 dolar arasında değişen fiyatlarla her biri 24×24 piksel olan 10.000 benzersiz NFT'den oluşan bir koleksiyondur.

Geçen yıl Kasım ayının ilk haftasında, 61 CryptoPunks ortalama yarım milyon dolar civarında bir fiyatla el değiştirirken, bugüne kadarki en pahalı punk on bir milyona mal oldu.

BAYC aynı zamanda 10.000 benzersiz görüntüye sahip bir NFT projesidir; Şimdiye kadarki en pahalı Bored Ape yaklaşık 2,7 milyona el değiştirdi.

NFT Sahipliği Yoluyla Özel Üyelikler

Bu tür NFT'ler artık Twitter ekran görüntüleri şeklindeki durum sembollerinden çok daha fazlasıdır. Yaklaşık 6.000 BAYC sahibinin çoğu çeşitli şehirlerde düzenli olarak buluşuyor, “Maymunlar” için özel olarak WhatsApp, Telegram ve Discord grupları var ve Kasım ayının başlarında New York'ta Maymunlar için özel erişime sahip ilk büyük “Bored Ape” partisi vardı.

Konsere müzik, film ve spor dünyasından BAYC üyesi olan çok sayıda tanınmış isim katıldı. Bunun da ötesinde, markalar giderek bireysel NFT'ler etrafında lanse ediliyor. Örneğin, BAYC sahipleri, diğerlerinin yanı sıra logo olarak kendi Ape'leri olan bir kahve markası ve bir bira markası piyasaya sürdüler ve BAYC'nin artan farkındalığından büyük ölçüde faydalandılar .Her ne kadar NFT'lerin etrafındaki görüntü hakları o zamana kadar açıkça tanımlanmış olsa da.

Tüm bu projeler ve NFT koleksiyonları etrafındaki ayrıcalıklı topluluklarla, bu koleksiyonların yalnızca kültürel önemi değil, aynı zamanda fiyatı da artıyor. Kasım ayının başında, BAYC NFT'lerinin (satın alabileceğiniz en ucuz Maymun anlamına gelir) sözde "taban fiyatı" 200.000 doların biraz altındaydı.

Fiziksel ve Dijital Benzersiz Nesneler Tarağı

Fiziksel ve dijital benzersiz nesnelerin kombinasyonu da heyecan verici. Örneğin, İsviçreli ayakkabı şirketi On, fiziksel (numaralı) ayakkabılarla birlikte “The Roger”ın bin dijital versiyonunu piyasaya sürebilirdi.

Ya dijital bir sanat eseri olarak ya da örneğin bir video oyunu için dijital bir tenis ayakkabısı olarak. Ve On gelecekte benzersiz bir ayakkabı çıkarır ve hem fiziksel bir ayakkabı hem de görüntü hakları dahil NFT olarak satarsa, görüntü haklarını kiralayarak dijital dünyada ve video oyunlarında ondan para kazanılabilir. Bu aynı zamanda fiziksel ürünün değerini de artıracaktır.

Bu hala soyut görünse de, benzer bir şey zaten oldu: 2021 yılının Haziran ayında, Roblox oyun platformunda 4.000 doların üzerinde bir sanal Gucci Dionysus çantası satıldı (fiziksel çanta maliyeti 2.500 doların biraz altında). Bu, çantanın bir NFT bile olmamasına rağmen  dijital olarak kolayca kopyalanabileceği anlamına geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ