Bilimi merkezi olmayan bilim yoluyla demokratikleştirmek, modern bir Bilimsel Devrim için yeni bir tür arayüz katmanına izin verecektir.

Bilimi merkezi olmayan bilim yoluyla demokratikleştirmek, modern bir Bilimsel Devrim için yeni bir tür arayüz katmanına izin verecektir. NFT'ler, Web3 ve metaverse, bilim adamlarının araştırma yapma şeklini değiştiriyor.

Bilim adamları, farklı paydaşlar arasındaki bilimsel çabalarda işbirliğini geliştirmek için akıllı sözleşmeler ve belirteçler gibi blok zinciri araçlarından yararlanabilir. Bu sözde merkezi olmayan bilim hareketi veya kısaca DeSci, bilimsel araştırmayı geliştirmek için blok zinciri ve Web3 teknolojilerini birleştirir.

DeSci'nin birincil hedefi, bilimsel zorluklara yaklaşırken daha geniş katılım ve finansman sağlamanın yanı sıra, ortaya çıkmanın ve sansürle mücadele etmenin maliyetli olabileceği birkaç derginin hakim olduğu eşler arası inceleme sürecini demokratikleştirmektir. DeSci, varlığın kanıtı teknolojisi ile araştırma depolaması için standartlar da oluşturabilir. Bitcoin gibi finansal blok zincirlerinde, işlemler bir madenciler ağı tarafından doğrulanırken, araştırmalar ayrıca bir blok zinciri bilim adamları ağına katılanlar tarafından da doğrulanabilir.

Bilimin Ademi Merkeziyetçiliği

Blok zinciri tabanlı emsal inceleme ekosistemleri şeffaf olabilir ve takma adlı katılımcıların bile katkıda bulunduğu araştırmalara güvenilirlik kazandırabilir. Örneğin bilim adamları, katılım için daha geniş bir topluluğu katkıda bulunmaya teşvik ederek bir pay veya "ödül" alabilirler.

Esasen, merkezi olmayan bilim, daha fazla insanı Dr. Benjamin Bratton'un “maddenin kaynak kodu” olarak adlandırdığı şeyle temel düzeyde çalışması için yetkilendiren platformların geliştirilmesini mümkün kılar. Bilimi merkezi olmayan bilim yoluyla demokratikleştirmek, modern bir Bilimsel Devrim için yeni bir tür arayüz katmanına izin verecektir. Bunu yapmanın yolu, bilimsel arayışlara erişimi merkezsizleştirmek, kısacası yurttaş-bilim adamlarına bir rol vermektir.

Bunun bilgisayarlarda olduğunu gördük ve genel olarak bilimle olabileceğine inanıyoruz. Bilgisayar devriminin başlangıcında, yazılımla çalışmak zordu. Çok az kişi, farklı soyutlama düzeyleri sayesinde zaman içinde giderek daha sezgisel ve basit hale gelen ve bu nedenle daha fazla insanın değerli katkıda bulunanlar haline gelmesine izin veren ender teknolojileri anladı. Bunu mümkün kılan teknolojilerden bazıları Javascript ve kodlamayı daha verimli hale getirmek için geliştirilmiş yardımcı paketleri içerir. Daha düşük bir soyutlama düzeyinde, yazılım veya kodlamadan anlamayan kişilerin web sitelerini kurmalarına olanak tanıyan WordPress gibi bir teknoloji vardır.

Bilim İçin Blockchain Teknolojisi

Blockchain teknolojisi tokenler, NFT'ler, metaversiyonlar, bilimsel işbirliklerine erişimi demokratikleştirecek şekilde platform ekonomisini olumlu yönde etkileme potansiyeline sahiptir. Platform denilince akla genellikle başlı başına dünyayı değiştiren projeler olan Uber veya Airbnb geliyor. Ancak platformların ekonomisi, çok yeni bir araştırma alanı olan ve hatta oyun teorisini akademik bir disiplin olarak ileriye taşıyan bir şeydir. Bu süreç Bitcoin (BTC) ile başladı ve o zamandan beri sadece Ethereum (ETH) ve yüzlerce değilse de düzinelerce başka blok zinciri tarafından daha da geliştirildi.

En Merkezi Olmayan Blok Zinciri Hangisidir?

Tarihsel olarak, web platformları ve uygulamaları, değer yaratma süreçlerinde merkezcil olma eğilimindeydi; ne kadar çok kullanılırlarsa, platform oluşturucu o kadar çok değer elde eder. Blockchain, herhangi bir platforma ne kadar çok insan katılırsa ve ne kadar çok insan platforma değer katarsa, platformdan o kadar çok geri döndüğü daha adil bir düzenlemeyi mümkün kılar.

Merkezi olmayan bilim (DeSci), bir IP platformundan veya ne kadar çok kullanılırsa, platformun o kadar fazla fayda sağladığı ve değerin birleştiği bir platformdan farklıdır. DeSci örneğinde, değeri yaratan insanlar ,araştırmacılar, bilim adamları, yurttaş bilim adamları vb. Katkılarının değeri doğrultusunda değer kazanırlar; yani, diğer araştırmacılar ve bilim adamları vb. tarafından ne kadar çok kullanılırsa, o kadar fazla değer alırlar.

Bunun bilim, matematik ve diğer şeylerdeki temel araştırmalar üzerindeki etkisi son derece önemli olabilir. DeSci, blockchain teknolojisi ortaya çıkana kadar mümkün olmayan yeni katkıda bulunma ve işbirliği yolları yaratıyor. Eğer özünde ve daha büyük bir projenin bir parçası olarak değerli olan bilginiz veya anlayışınız varsa bu projenin ne olduğunu bile bilmiyor olabilirsiniz. Başka biri katkınızdan yararlanabilir ve bunun için tanınabilir ve artıklar kazanabilirsiniz.

NFT'ler meta veri deposunun geleceğinde büyük bir rol oynayacaktır. Çünkü NFT'ler aracılığıyla bilimsel araştırma güvenli bir şekilde aktarılabilir. Akademi zaten NFT'leri kullandı. Örneğin, California Üniversitesi, Berkeley, ilgili belgelere sabitlenmiş bir NFT'yi açık artırmaya çıkardı. Nobel ödüllü kanser araştırmacısı James Allison'ın dünyası 50.000 dolardan fazla. ABD Silahlı Kuvvetlerinin bir kolu olan ABD Uzay Kuvvetleri, uyduların ve uzay ikonografisinin artırılmış gerçeklik görüntülerini içeren bir dizi NFT satmaya başladı. Biyoloji öncüsü George Church'ün şirketi Nebula Genomics, Church'ün genomunun NFT'sini satmayı planlıyor. Church, Cambridge'deki Harvard Üniversitesi'nde bir genetikçidir ve İnsan Genom Projesi'nin başlatılmasına yardımcı olmuştur. Bilimde NFT'ler için gelişen kullanım durumları var ve kesinlikle daha fazlası olacak.

Blockchain, yüksek bir algılama, indeksleme ve hesaplama değeri çözünürlüğüdür. Potansiyel orada ve artık bilimsel süreci iyileştirmede değerlerini, bilimsel kalitelerini ve genel etkinliklerini kanıtlamak DeSci kuruluşlarına kalmış durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ