Blockchain teknolojisinden yararlanan NFT'ler, bağışçıların en sevdikleri amaçlara bağış yapmaları için güvenli ve şeffaf bir yol sağlayabilir.

NFT

Blockchain teknolojisinden yararlanan NFT'ler, bağışçıların en sevdikleri amaçlara bağış yapmaları için güvenli ve şeffaf bir yol sağlayabilir. MetaRaft, satıştan elde edilecek gelirin %50'sinin Bill Me Foundation LLC'ye bağışlanacağı NFT'ler aracılığıyla bir bağış modelinin kilidini açmayı planlıyor.

Daha çok NFT olarak bilinen misli olmayan tokenler, son iki yıldır dijital sanat pazarını hızlandırmadaki rolleri nedeniyle manşetlerde yer alıyor. Başlangıçta, alıcıların türünün tek örneği bir şaheser veya koleksiyon parçası satın alıp sahip olmalarına izin verirken, yaratıcılara mülkiyet ve orijinallik üzerinde kontrol sağlayarak dijital sanat eserlerini tokenleştirmenin bir yolu olarak tanıtıldılar.

NFT pazarı büyümeye başladıkça, bu dijital varlıkların fiyatları da büyüdü. Son birkaç yılda, NFT'lerin fahiş fiyatlar karşılığında el değiştirdiği çok sayıda örnek oldu, bu da NFT'lerin aşırı fiyatlı sanat eserleri ve koleksiyon öğeleriyle ilişkilendirilen klişe olmasına yol açtı. Bunu bir perspektife oturtmak için, Beeple adlı bir sanatçının dijital çalışması, 2021'in başlarında Christie's müzayede evinde 69 milyon dolar kazandı.

Bununla birlikte, NFT'lerin arkasındaki teknoloji olgunlaşmaya devam ettikçe, yeni ve heyecan verici kullanım durumlarının sayısında istikrarlı bir artış görüyoruz. İlk yutturmaca ve klişeye rağmen, günümüzün NFT'leri, dijital koleksiyonluk öncüllerinden çok daha fazla fayda ve uygulama sergiliyor.

Hayırseverlik, düşük riskli spor tahminleri ve güzel sanatlar yatırımlarını parçalara ayırma, NFT'lerin çeşitli sektörlerde nasıl kullanıldığına ve bireyler, kuruluşlar ve işletmeler için yeni fırsatlar sağlamasına yalnızca birkaç örnektir.

NFT'ler Sanat Dünyasının Ötesine Geçti

NFT'lerin en umut verici uygulamalarından biri, hayırseverlik alanındadır. Blockchain teknolojisinden yararlanan NFT'ler, bağışçıların en sevdikleri amaçlara bağış yapmaları için güvenli ve şeffaf bir yol sağlarken aynı zamanda cömertliklerinin bir simgesi olarak benzersiz dijital varlıklar toplamalarına olanak tanır.

Yaklaşan bir NFT projesi olan MetaRaft, hayır işlerini desteklemek için bu teknolojiyi kullanıyor. Platform, satıştan elde edilecek gelirin %50'sinin ihtiyacı olan insanlara tıbbi yardım ve tedavi sağlamak için çalışan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Bill Me Foundation LLC'ye bağışlanacağı NFT'ler aracılığıyla bir bağış modelinin kilidini açmayı amaçlıyor.

Platform, kar amacı gütmeyen kuruluşlara 150.000 ila 400.000 ABD Doları arasında bağışta bulunarak kuruluşun ihtiyaç sahibi bireyler ve ailelerin tıbbi masraflarını karşılama, araştırmaları finanse etme ve tedavi merkezlerine mali yardım sunma çabalarına katkıda bulunmayı planlıyor. Aynı zamanda MetaRaft, NFT sahiplerine darphanelerini kullandıktan sonra paralarını geri almaları için %25 şans sunacak. Platform her ay 10.000 NFT başlatacak ve NFT sahipleri için 250 ila 100.000 ABD Doları değerinde USDC stablecoin arasında değişen ödüller kazanmak için aylık çekilişler düzenleyecek.

NFT'lerin ivme kazandığı bir başka alan da tahmin piyasalarıdır. Geleneksel tahmin piyasaları genellikle yüksek ödül potansiyeli ve yüksek kayıp olasılığı ile birlikte yüksek riskli seçenekler olarak kabul edilir. Bununla birlikte, gelişmekte olan blockchain projesi Pooky, bu dinamiği değiştirmek için NFT'lerden yararlanıyor.

Polygon blok zinciri üzerine inşa edilen Pooky, oyuncuların tahminler yapmak ve tahminleri artırmak, deneyim puanları kazanmak ve aylık skor tablolarında en üst sıralarda yer almak için birbirleriyle rekabet etmek için 3B dijital koleksiyonları kullanmalarına olanak tanıyan bir futbol sonuçları tahmin oyunudur. Kademelerde ilerledikçe, oyuncular daha fazla ödül kazanmak için NFT'lerinin seviyesini yükseltebilir, özelleştirebilir, üretebilir ve değerini artırabilir.

NFT'leri kullanan Pooky, spor hayranlarına favori takımları ve oyuncularıyla etkileşim kurarken tahminleri için potansiyel ödüller kazanmaları için yeni bir yol sunuyor. Pooky'yi benzersiz kılan, risksiz modelidir. Kullanıcıların tahmin yapmasına izin vermesine rağmen, oyuncuların kazanmak için %100 doğru olması gerekmez ve her zaman bir şeyler kazanırlar. Bu, oyuna küresel bir erişim sağlar ve tamamen siyah beyaz olan geleneksel spor bahislerine göre daha ödüllendirici bir alternatif sunar.

Son olarak, NFT'lerin başka bir heyecan verici kullanım durumu var - bu sefer güzel sanatlar yatırımı dünyasında. Geleneksel güzel sanatlar yatırımı oldukça özeldir ve genellikle aşırı zenginlerle sınırlıdır. Ancak, Web3 projesi Artfi, ünlü yüksek değerli sanat eserlerini daha sonra halka satılan NFT'ler olarak simgeleştirerek bunu değiştirmek için çalışıyor.

Güney Asya sanatının önde gelen galericilerinden Asif Kamal tarafından 2022 yılında kurulan Artfi, 1,7 trilyon dolarlık güzel sanatlar ve koleksiyon eşyası pazarını demokratikleştirmek için NFT'lerin ve blockchain teknolojisinin gücünden yararlanıyor. Tanınmış sanatçı ve insancıl Sacha Jafri tarafından desteklenen Artfi, güzel sanatlar yatırımını daha erişilebilir hale getirme ve güzel sanatlar piyasasının hantal özelliklerini daha akıllı, kullanıcı dostu, tokenize edilmiş bir ekosistemle değiştirme misyonunda.

Platformun bir araç olarak NFT'leri kullanması, ortalama bir yatırımcının özel blue-chip güzel sanatlar pazarına erişmesini ve portföylerini çeşitlendirmesini sağlayarak sanat pazarını daha da güçlendirip demokratikleştirdi.

Gelişmekte olan projelerin ortaya çıkardığı kullanım durumlarına dayanarak, NFT'lerin dijital sanat ve koleksiyon ürünleri için bir niş pazar olarak başlamasına rağmen, hızla bundan çok daha fazlasına dönüştüğünü iddia etmek abartı olmaz. Altta yatan teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, NFT'lerin çeşitli pazarları demokratikleştirme ve yeni çözümler sunma potansiyeline sahip olduğu giderek daha açık hale geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ