Slovenya merkezli madencilik servisi NiceHash, 2017 deki son büyük saldırısında, bilgisayar korsanlarının 63 milyon dolar değerinde Bitcoin'i hacklenmesinden sonra NiceHash CEO'su istifasını sundu.

Platform 22 Aralık'ta tekrar faaliyete geçtikten sonra yerel basında çıkan haberlere de CEO'nun açıklamasını teyit etti. Marko Kobal Linked'in hesabından şunlar yazıldı.

"Bildiğiniz gibi, NiceHash'teki son güvenlik ihlali, iç sistemlerimizi ve yönetim yapısını yeniden inşa etmemiz gerektiğini bize gösterdi. Şimdi kenara çekilip yeni yönetimin, heyecan verici sonraki döneminde organizasyona liderlik etmesine izin vereceğim - bu nedenle NiceHash CEO'su olarak istifaya karar verdim. "

Toplamda NiceHash ten hacklenen Bitcoin miktarı 4.000 BTC olarak tahmin edilmekte. Kobal, olanlara rağmen sistemin tüm kapasite olarak devam etmesine karar vermişti.

2017, Kripto para endüstrisindeki hack olayları bir önceki yıllara göre daha az görülmüş olsada devam etmekte. Youbit isimli Güney Kore kripto para borsasındaki fonların %17 si hacklenmişti ve bu işlem için Kuzey Kore sorumlu tutulmuştu tabi ki daha sonrasında şirket iflasını vermişti.

Blockchain CEO'su Peter Smith, Aralık ayında Bloomberg'e yaptığı açıklamada, sektörün böyle bir olay için gecikmiş olduğunu söyledi. (hack işlemleri)

Bitcoin herzaman tehlike altın olacak en nadide para birimi olacaktır. O yüzden Blockchain CEO'sunu anlayabilmek güç değil.

Tabloya bakarsanız 2011 yılından 2017 yılına kadar gerçekleştirilmiş Hack olayları sonucu çalınan Bitcoin miktarı yazmaktadır. Bu Bitcoinler piyasadan bir şekilde çekilip walletlara saklandı ve tahmin edebileceğiniz gibi adete bir mayın gibi beklemekte. Şimdi düşünsenize 2012 yılında Bitcoinica dan çalınmış olan 40.000 BTC. Herhangi bir borsaya aktarılıyor ve bir anda tek kalem satış giriliyor. Bu durumda sistem inanılmaz bir şekilde manipülasyon edilmiş oluyor. Sonucunda BTC/USD paritesi global anlamda zarar görmüş oluyor. Bunun mimarı ise zamanında ki bazı açıklar yüzünden kendi sistemlerini kötü niyetli kişilere çaldıran girişimciler aslında. Mt.Gox 650.000 BTC, çaldırmıştı zaten bu Bitcoin ve dijital para dünyasındaki en büyük olaylardan biridir. Daha tahtı kimseye kaptıramadı bu olay. 650.000 BTC bir anda borsaya aktarılırsa ve bu miktar bozdurulmaya kalkarsa Bitcoin geleceği açısından hiç iyi bur durum olacağını düşünmüyorum.

Bitcoinlerinizi yada diğer kripto varlıklarınızı kaybetmek istemiyorsanız yada çalınmasın istiyorsanız ya en güvenli olarak tabir edilen ki ben güvenmiyorum; Blockchain.info wallet kullanın yada Ledger Nano S satın almanızı öneririm. 1 adet Bitcoin'iniz bile olsa ve siz bunu uzun süreli olarak saklamak istiyorsanız bir gün Blockchain.info yu açtığınızda walletınızın boş olduğunu görmektense Ledger Nano S ile saklayarak kendinizi garantiye almış olacağınızdan emin olabilirsiniz. Gerçekten her geçen gün risk daha çok artmakta. Artık 2FA şifreleri bile çalınabiliyor ki nasıl yapılabiliyor ben anlamıyorum. Dikkatli olmak gerek arkadaşlar varlıklarınıza sahip çıkın offline cüzdan en korunaklısıdır unutmayın. Belki size fiyat açısından pahalı geliyor olabilir ama bir gün pişman olmak istemiyorsanız mutlaka düşünün.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ