Yakın tarihli bir Nielsen spor raporu, önümüzdeki yıllarda kripto sporları ortaklıkları için iyimser bir görünüm sundu.

Yakın tarihli bir Nielsen spor raporu, önümüzdeki yıllarda kripto sporları ortaklıkları için iyimser bir görünüm sundu. Rapora göre, bu alanın on yıldan daha kısa bir sürede 5 milyar dolara kadar büyümesi bekleniyor. Kripto spor sponsorluklarının önümüzdeki beş yıl içinde %778 oranında artacağını tahmin ediyor. Bunların hepsi, kripto alanıyla daha fazla ilgilenen hayranlar tarafından yönlendirilecek.

Bu ortaklıklar, yalnızca kripto para birimlerinin büyümesinin bir kanıtı değil, aynı zamanda çeşitli endüstriler için öneminin bir kanıtıdır. Son yıllarda birçok kripto şirketi ve spor takımı atılım yaptığı için milyarlarca dolar kripto sporları ortaklıklarına girdi, ancak ortaklıkların önemi nedir?

Kripto Spor Ortaklıkları Yükselişte

Beş yıl önce, önde gelen bir spor takımının bir kripto şirketiyle ortaklık kurma fikri duyulmamıştı. Kripto para birimleri hala 'suçluların para birimi' olarak kabul edildi ve varlıklar onlardan ayrılmak istedi. Son birkaç yılda gelgitte bir değişiklik görüldüğü için artık durum böyle değil.

Son zamanlarda, kripto endüstrisi, dünyayı şaşırtan 700 milyon dolarlık bir anlaşmada efsanevi Staples Center'ın Crypto.com Arena olarak yeniden adlandırıldığını gördü. O zamandan beri Alchemy Pay'in önde gelen İspanyol futbol takımı Real Betis'in resmi ortağı haline gelmesi gibi daha belirgin ortaklıklar oldu.

Kripto borsası OKX, Premier Lig kulübü Manchester City ile hem erkek hem de kadın takımlarına sponsorluk yapan bir ortaklık anlaşması imzaladığını duyurdu.

Sporda başka bir yerde, bir Formula 1 yarış takımı olan Red Bull Racing, kripto firması Bybit ile 3 yıllık bir sponsorluk anlaşmasına sahip ve Tezos'un resmi blok zinciri ortağı olarak hareket ediyor.

Yakın zamanda sonuçlandırılan Super Bowl LVI, Coinbase, FTX ve Crypto.com gibi kripto şirketlerinden gelen kriptoların hakimiyetindeydi.

Kuşkusuz en geniş pazarlama erişimine sahip kripto şirketi Crypto.com, UFC ile markasını maçlar sırasında dövüşçüler tarafından giyilen tüm giysilerde gören bir sponsorluk anlaşmasına da sahip.

Bu kripto spor sponsorlukları Formula 1, futbol, beyzbol, eSports vb. gibi çeşitli spor liglerini kapsıyor. Yalnızca 2021'de %100'ün üzerinde büyüdüler ve Neilsen'in tahmini doğruysa, 2022 spor takımlarıyla kripto anlaşmalarının daha da büyüdüğünü görecek daha fazla.

Bu Sponsorluklar Neden Önemli?

Kripto spor sponsorlukları gibi şeyler yükselişte olsa da, her iki endüstrinin tam entegrasyonu için hala uzun bir yol var. Kripto spor sponsorlukları, toplam entegrasyonun nihai hedefine kolay bir giriş sunar. Spor ürünleri ve biletleri için kripto ödemeleri veya kripto olarak ödenen maaşlar gibi şeyler hala çok uzakta. Ancak, hiç olmadıkları kadar yakınlar.

Alchemy Pay ve Real Betis arasındaki ortaklık, sporda kripto kullanımını daha da ilerleten bir sponsorluk anlaşmasının bir örneğidir. Alchemy Pay, bir kripto ödeme ağ geçididir ve Real Betis ile ortaklık kurarak sektöre girişleri, gelecekte kripto ödemeleri olasılığını açar.

Geçen yılın sonlarında, Houston Rockets, yeni finansal ürünler sağlamak için yüksek teknolojiyi kurumsal düzeyde finansmanla birleştiren bir Bitcoin şirketi olan NYDIG ile bir sponsorluk anlaşmasının ardından oyunculara Bitcoin olarak ödeme yapacağını duyurdu.

Bir NBA takımı olan Dallas Mavericks, BitPay ile bir ortaklık yoluyla zaten mal ve biletler için kripto ödemeleri kabul ediyor. Ekibin ayrıca halka açık bir kripto aracılık platformu olan Voyager Digital ile beş yıllık bir anlaşması var.

Ek olarak, bu spor anlaşmaları kripto şirketleri için meşruiyet oluşturmaya yardımcı oluyor. Bu ortaklıklarla gelen ifşa ile, spor hayranları kripto alanıyla daha kişisel bir düzeyde daha fazla etkileşim kurabilir. Kripto para birimlerini dünya çapında milyonlarca hayranın önüne koyarken aynı anda her iki sektör için de daha fazla para getiriyor.                  

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ