Nijerya, ülkenin başkenti Abuja'daki Devlet Evi'nde "Aynı Naira, daha fazla olasılık" temasıyla eNaira'nın resmi olarak kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Nijerya, ülkenin başkenti Abuja'daki Devlet Evi'nde "Aynı Naira, daha fazla olasılık" temasıyla eNaira'nın resmi olarak kullanıma sunulduğunu duyurdu. Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari, Merkez Bankası destekli eNaira'nın ülkenin başkenti Abuja'daki Devlet Evi'nde "Aynı Naira, daha fazla olasılık" temasıyla resmi kullanıma sunulduğunu duyurdu. Lansman sırasında Başkan Yardımcısı Yemi Osinbajo, Nijerya Merkez Bankası (CBN) Başkanı Godwin Emefiele ve diğer devlet adamları gibi üst düzey hükümet yetkilileri de hazır bulundu.

Yeni Ödeme Sistemi İçin Planlar Son Dört Yıldır Devam Etmektedir
Ulusal dijital para biriminin iki uygulaması vardır: eNaira hızlı cüzdan ve eNaira yatırımcı cüzdanı. Her iki uygulama da Abuja'daki Devlet Evi'nde piyasaya sürüldü ve kullanıcıların indirmesi için Google Play Store ve Apple App Store'da mevcut. Yeni ödeme sistemi için planlar son dört yıldır devam etmektedir. Nijerya Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele'ye göre, şimdiden 500 milyon eNaira (1,21 milyon dolar) basıldı. CBN dijital para biriminin önümüzdeki on yıl içinde Nijerya'nın GSYİH'sini 29 milyar dolar artıracağı tahmin ediliyor.

Başkan Yaptığı Açıklamada, "Afrika'da İlk Ülke ve Dünyada Vatandaşlarımıza Dijital Para Birimini Tanıtan İlk Ülkelerden Biri Olduk" Dedi
eNaira hem bir değişim aracı hem de bir değer deposu olarak hizmet edecek.
Merkez Bankasına göre eNaira, kuruluşlar ve bireyler için hızlı, kolay, ucuz ve güvenli ödeme araçları sağlayacak. Nakit ödemelere kıyasla perakende işlemlerde daha iyi ödeme olanakları sunan, hem bir değişim aracı hem de bir değer deposu olarak hizmet etmek de dahil olmak üzere ulusal dijital para birimi faydaları; aynı zamanda sermayeye ve finansal hizmetlere daha kolay erişim sağlayarak ekonomik büyümeyi teşvik eder ve böylece düşük/faizsiz işlem oranlarında ekonomik faaliyetleri artırır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ