Nijerya mahkemesi, şüpheli olmayan bir kripto para yatırımcısını aldatmakla suçlanan bir adamı mahkum etti ve bir yıl hapis cezasına çarptırdı.

Nijerya Mahkemesi, Kripto Dolandırıcısını Bir Yıl Hapse Mahkûm Etti, Suçluya Para Cezası Ödeme Seçeneği Verildi

İddianamede savcı, adamın Nijerya'nın dolandırıcılıkla mücadele yasalarını ihlal ettiğini ve bu nedenle buna göre cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Sahte Kripto Para Birimi Yatırım Planı

Nijerya'da bir mahkeme, şüpheli olmayan bir yatırımcıdan 680 doları dolandırmak için sahte bir kripto para birimi platformu kullanmakla suçlanan bir adamı mahkum etti. Ekonomik ve Mali Suçlar Komisyonu'nun (EFCC) Port Harcourt Bölge Komutanlığı kararında, takma adı Kenneth Gibson olan Obu Ebibo adlı kişinin bir yıl hapis cezasına çarptırılması gerektiğini söyledi.

Ancak mahkeme, sanığın hükümetin konsolide gelir hesabına yatırabileceği 1.180 $ (500.000 N) para cezası ödeme seçeneğine sahip olduğunu söyledi. Sanığın iddia edilen suçlarını ayrıntılandıran bir PM News raporuna göre, iddia edilen suçları işleyerek Ebibo, Nijerya'nın dolandırıcılıkla mücadele yasalarını ihlal ediyordu.

"Siz Obu Gabriel Ebibo (takma adı Kenneth Gibson), 1 Kasım 2021'de veya buna yakın bir tarihte, bu Onurlu Mahkemenin yargı yetkisi dahilinde, Dolandırıcılık amacıyla Port Harcourt'ta toplam Altı Yüz Seksen ABD Doları (680,00 ABD Doları) elde ettiniz. Paranın kripto para yatırımı için olduğu iddiasıyla, yanlış olduğunu bildiğiniz bir bahane ve bu nedenle Avans Ücreti Dolandırıcılığı ve 2006 Dolandırıcılıkla İlgili Diğer Suçlar Yasası'nın 1 (2) Bölümüne aykırı bir suç işledi ve Bölüm 1 uyarınca cezalandırılabilir (3) aynı Kanun”, sanığın suçlama belgesinde belirtilmektedir.

Ebibo'nun suçunu kabul ettiğini kaydeden, sadece FO Amama olarak tanımlanan savcılık avukatının, mahkemeden sanığı buna göre cezalandırmasını talep ettiği bildirildi. Ancak Ebibo'nun avukatı, müvekkili aleyhindeki suçlamaları kabul ettiği için mahkemenin ilk kez suçluya merhamet göstermesi gerektiğini savundu.

Yargıç, cezayı verirken, failin kullandığı mobil cihaza devlet tarafından el konulmasını emretti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ