Nijerya merkez bankası başkanı Godwin Emefiele, kısa süre önce diğer teknolojiler arasında fintech'lerin ve kripto para birimlerinin yükselişinin bankaları ve finansal kurumları çalışma şeklini değiştirmeye zorladığını belirtti.

Nijerya Merkez Bankası Başkanı, Fintech

Finansal Sistem Düzenlemesini Yeniden Düşünmek

Nijerya Merkez Bankası (CBN) başkanı Godwin Emefiele'nin, 18 ve 19 Temmuz'da toplanacak olan MPC'nin Nijerya'nın para politikasının yönünü değiştiren yeni bir yol çizmesi gerektiğini söylediği bildirildi.

Sözde MPC inziva yerinde konuşan Emefiele, yeni teknolojilerin ve yeniliklerin Nijerya'nın gelişiminde önemli bir rol oynadığını ve bu nedenle MPC'nin ileriye dönük kararlarının bu teknolojilerin katkılarını artırmaya çalışması gerektiğini söyledi.

Ayrıca, Daily Nijeryalı tarafından yayınlanan sözlerinde, bir bitcoin eleştirmeni olan Emefiele, fintech'lerin ve kriptoların finansal sistemin çalışma şeklini değiştirdiğini ve bunun yeniden düşünmeyi gerektirdiğini savundu. Şöyle konuştu:

Fintech'lerin, kripto para birimlerinin, dijital ödemelerin, yapay zekanın ve makine öğreniminin evrimi, hem küresel hem de yerel olarak finans ve bankacılık sektörlerinin işleyişini değiştirdi. Bu nedenle, finansal sistem düzenleme, denetim ve para politikası uygulamalarının yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacı için acil çağrı.

Yeni teknolojiler ve yenilikler genellikle riskler ve belirsizliklerle ilişkilendirilse de, Emefiele bunların finansal hizmetlere daha iyi erişim, yoksulluğun azaltılması ve istihdam yaratılması gibi çeşitli faydalar sağladığı konusunda ısrar etti.

Değişen Bir Dünyada İlgili Kalmak

Bu arada, Daily Nijerya raporu ayrıca CBN valisinin MPC üyelerini dijitalleştirilmiş bir dünyayla ilgili para politikası araçları ve hedefleri hakkında bilgi sahibi olmaya çağırdığını da aktarıyor.

Emefiele, "Para politikasının uygunluğunu ve yeni dijital dünyada para otoritelerinin rolünü sağlamak için, MPC üyeleri, dijitalleşmenin para politikası hedefleri, hedefleri ve araçları ile etkileşimine ilişkin ileri düzey bir anlayışla kendilerini kucaklamalıdır." bildirildiğine göre.

MPC geri çekilmesiyle ilgili olarak Emefiele, bunun merkez bankasına son üç ila dört yıldaki performansını değerlendirme fırsatı verdiği için bunun önemli bir olay olduğunu söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ