Nijerya Merkez Bankası şimdi çok heyecanlı e-naira Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) lansmanını daha sonraki bir tarihe erteledi.

Nijerya Merkez Bankası şimdi çok heyecanlı e-naira Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) lansmanını daha sonraki bir tarihe erteledi.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Nijerya Merkez Bankası sözcüsü Osita Nwanisobi, çok heyecanlı e-naira Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) piyasaya sürülmesinin artık daha sonraki bir tarihe ertelendiğini açıkladı. Nwanisobi'nin duyurusu, CBN'nin ulusal dijital para birimini piyasaya sürmeyi planladığı saatten  24 saat gibi kısa bir süre önce geldi. Ülkelerdeki merkez bankaları, kripto para birimlerinden kaynaklanan rekabeti önlemek için aktif olarak dijital para birimleri üzerinde çalışıyor.

CBN Ve Ortakları "Kusursuz Bir Süreç Sağlamak İçin Gece Gündüz Çalışıyorlar"

Nwanisobi, ertelemenin arkasındaki nedenleri ortaya koyan bir Facebook gönderisinde, CBDC'nin lansman tarihinin Nijerya'nın bağımsızlık günü ile çatışmasına işaret ediyor. Gönderiye göre, sözcü şunları açıkladı: Planlanan lansman, ülkenin 61. Bağımsızlık yıldönümünü anmak için sıralanan diğer önemli faaliyetler nedeniyle ertelendi. Ancak, bu ertelemeye rağmen, Nwanisobi Nijeryalılara CBN ve ortaklarının “kesintisiz bir süreç sağlamak için 24 saat çalıştıkları” konusunda güvence veriyor. Merkez Bankasının gönderisine ve Nwanisobi'ye göre, bu "müşterinin, özellikle kırsal alanlardakiler ve banka hesabı olmayan nüfusun genel yararı için" yapılıyor.

Tüm Finansal Kurumlar E -Naira'yı Kullanmaya Hazır Değildir

Bu arada, önerilere ve bazı bankaların e-naira için henüz hazır olmadığına dair korkulara yanıt olarak Nwanisobi, "lansman gününde tüm banka müşterilerinin işlem başlatmasının beklenmediğini" kabul etti. Merkez bankası sözcüsünün Nijerya'daki finansal kurumlara "temel aktörler olarak kaldıkları ve Merkez Bankası Dijital Para Birimi'nin (CBDC) kritik bir parçası oldukları" konusunda güvence verdiği bildirildi. Nijerya merkez bankası, Nijeryalılara CBDC'nin lansman tarihini rutin olarak hatırlattı. Ancak, piyasaya sürülmeden sadece birkaç gün önce, yerel bir ödeme firması CBN'nin usulüne uygun olarak tescilli ticari markasını ihlal ettiğini iddia etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ