Nijerya Merkez Bankası kripto para yatırımları üzerinde tekrar uyardı

Nijerya Merkez Bankası (CBN) kriptokrasi yatırımlarına karşı uyarılarını tekrar etti.

Çarşamba günü yayınlanan bir basın bülteninde, CBN sakinleri ve finansal kuruluşları, Kripto Para yatırımlarının korumasız olduğunu ve yatırımcıların iflas ve pazar oynaklığı gibi risklerle karşı karşıya kaldıkları konusunda uyarıda bulundu.

Nijerya merkezli bir Bitcoin ticaret platformu olan NairaEx gibi şifreleme alanındaki bayilerin "CBN tarafından lisanslanmadığı veya düzenlenmediği" açıklandı.

2017 yılının başında Nijeryalı mali kurumlara gönderilen önceki mesajları izliyor ve CBN, yerli bankalara kripto para birimlerinden uzak durmasını, "herhangi bir şekilde teknolojiyi kullanmamak, tutmak veya işlem yapmak" konusunda uyarıda bulunmalarını önerdi.

Buna rağmen açıklamalar, Nijerya'nın kripto para yatırımlarına artan bir ilgi gördüğü bir zamanda geliyor. Coindance verilerine göre, Nijerya'daki Localbitcoins'deki haftalık işlem hacmi 2017'de yüzde 500 arttı.

CoinDesk tarafından da daha önce bildirildiği üzere, 2017'de Google Trends'e göre Güney Afrika, Slovenya, Hollanda ve Avusturya'nın yanı sıra Nijerya da "Bitcoin" arama terimini en çok kullanan kullanan ülkeler arasında yer aldı.

Bununla birlikte, Quartz Africa tarafından yayınlanan bir rapora göre, kısmen Nijerya'nın internet arama düzeylerini - ülkenin sermaye çıkışına yönelik kontrollere ek olarak - muhasebeleştiren, 2 milyon civarı kişi ile sonuçlanan ve halihazırda 50 milyon dolar kaybetmiş olan bir şeması mevcut.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ