Nijerya Merkez Bankası, kripto para ticareti yaptığı iddia edilen iki kişi ve bir şirketin hesaplarını dondurdu.

Nijerya Merkez Bankası, kripto para ticareti yaptığı iddia edilen iki kişi ve bir şirketin hesaplarını dondurdu. Banka, bunun Bitcoin ticaretine karşı Şubat ayında yayınladığı bir genelgeyi ihlal ettiğini iddia etti. Yerel yayın People's Gazette'in bildirdiğine göre, Merkez Bankası geçen hafta tüm ticari bankalara üç kuruluşun hesaplarını kapatmaları için bir 'Borç Yoktur' genelgesi yayınladı.

Bankaların Kripto Para Birimleriyle İşlem Yapan Hesapları Kapatması Gerekiyor

CBN'nin genelgesi, Bankacılık Denetleme Direktörü J. Y. Mammanand tarafından imzalandı. Merkez Bankası genelgesinde, tüm bankaları herhangi bir dijital para birimi işleminde kullanılan hesapları kapatmaya yönlendirdiği bir Şubat emrine atıfta bulundu. Şubat ayı genelgesi, tüm finansal kurumları “sistemlerinde kripto para birimi borsalarında işlem yapan veya işleten kişi ve kuruluşları belirlemeye ve bu tür hesapların derhal kapatılmasını sağlamaya” özellikle çağırdı. Kapatılan hesaplar, TVS Hallmark Service Limited adlı bir firmaya ve iki kişiye, Nwaorgu Kingsley Chibuzor ve Nnamdi Francis Okereke'ye aitti.

Nijerya'da Kripto Para Ticareti Yükseliyor

Kripto para birimleriyle uğraştığı iddia edilen üç kuruluş için yeni yasak, Nijerya'da dijital para ticaretinin arttığı bir zamanda geldi. Batı Afrika ülkesi ticaret hacminde kıtanın lideridir ve dünyanın en büyük P2P pazarlarından biridir. Nijerya ayrıca yakın zamanda eNaira'yı piyasaya sürdü ve Afrika'da kendi CBDC'sine sahip olan ilk ülke oldu. Finansal kurumların kripto firmalarına hizmet sağlama yasağının ardından, eşler arası işlemlerin ülkenin kripto ticareti faaliyetinin büyük bir kısmını oluşturduğu bildiriliyor. Daha ucuz havale maliyetleri ve para birimi devalüasyonu, CBN yasağına rağmen Nijerya'da kriptonun benimsenmesini sağlamaya devam ediyor. Nijerya da bu yıl CBDC'sini başlattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ