Nijeryalı yatırımcılar haftada 4 milyon doları aşan işlem gerçekleştirdi

Yetkililer tarafından kripto para yatırımlarına karşı yapılan birçok uyarılara rağmen, Nijeryalı yatırımcılar, 13 yerel borsada haftada 4 milyon dolara yakın ticaret yaptı. Uzmanlar, hükümete kripto paraya yaklaşımını yeniden düşünmeye ve yenilikçiliği ilerletmeye izin veren akıllı düzenlemeleri benimsemeye çağırdı. Analistler ise, yasaların uygulanmasından önce düzenleyicilerin nasıl çalıştığını anlamaları gerektiğini söylediler.

Nijeryalı yatırımcılar uyarıları dikkate almadı

Nijeryalı yetkililer kripto para birimleri üzerinde sert bir tutum sergilediler. Tutumlarının son belirtisi, senato tarafından karar alınan Bitcoin ticareti soruşturması şeklindeydi. Diğer kurumlardan da çok sayıda uyarılar yapılmıştı. Geçen yıl Nijerya Merkez Bankası, sanal para birimlerinin yasal olmadığını ve bankalara kripto ile olan ilişkileri hakkında kendi risklerinin kendi sorumlulukları altında olduğunu söyledi. Nijerya Mevduat Sigorta Şirketi, Nijeryalı yatırımcıları kripto para işlemlerinde tüketici korumasına güvenemeyecekleri konusunda uyardı.

Ancak, tüm bu uyarılar, en son işlem verilerinin gösterdiği gibi Nijeryalıların inancını ve zihnini değiştirmedi. Uyarılara ve yasaklara rağmen Nijeryalı yatırımcı, yatırımlarına devam etti. Şu anda Nijerya'da 13 alım-satım borsası faaliyet göstermektedir. Bitcoin.com’un haberine göre, yerel platformlarda işlemler, aralık ayının ortasında yaklaşık 1.95 milyar Nijerya Nairası değerine yükseldi. Bu da yaklaşık 5.4 milyon USD'ye eşit bir miktardır.

Önce inovasyon, sonra düzenleme

Nijerya asıllı yazılım mühendisi ve Cymantiks şirketi genel müdürü Emeka Okoye'ye göre, Nijeryalılar da kripto paralara ilgi duyuyor ve yatırım yapıyor. Nijeryalı yatırımcıların haftalık yatırımları 4.7 milyon dolara ulaştı. Okoye, hükümet kurumlarını düzenleme konusundaki yaklaşımlarını yeniden düşünmeye davet etti. Okoye’ye göre, eleştiriler sadece spekülasyonun artmasını sağlayacak ve suçluları kripto paraları kullanmalarına teşvik edeceğini söyledi. Okoye, Nijeryalı yetkililere, tamamen yasak yerine akıllı düzenleme tavsiyesinde bulundu.

Uzman yazılımcı ve analist Okoye, yetkililere kripto para birimlerine izin vermezlerse, bir teknoloji aracını safdışı bırakacaklarını anlatmaya çalıştı. Sonra "Yasadışı araçlar bu yolları kullanacak ve insanlar kötü sonuçlarla karşılaşmak zorunda kalacak." diye uyaran Okoye yetkililere kontrolü sağlamalarını önerdi. Yetkililer, herhangi bir yasağı uygulamadan önce düzenleyicileri kanalların durumu iyi analiz etmeleri gerektiğini belirtti. Emeka Okoye’ye göre kripto paralar hakkında çıkarılan spekülasyonlar gerçekleri baltalamaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ