Nijerya Merkez Bankası (CBN), Bitcoin ve dijital para birimlerinin yasal paralar olmadığı noktasında daha önceden uyarıda bulunduğunu ancak Nijeryalıların bu uyarıyı pek dikkate almadıklarını belirtiyor.

Nijeryalılar Merkez Bankası’nın Uyarısına Rağmen Bitcoin’den Vazgeçmiyor

Aralık 2019’da, Nijerya Bankacıları Enstitüsü (CIBN), Merkez Bankası’nın kripto karşıtı duruşuna rağmen, Nijerya’da bitcoin’in nasıl büyüdüğüne vurgu yaptı.

Enstitünün hazırladığı dijital para birimleriyle ilgili raporuna göre CBN ayrıca dijital para birimlerinin yasal para olmadığını tek yasal para biriminin Nijerya Naira’sı olduğunu ifade ediyor.

Raporda küresel ödeme ekosistemini değiştiren diğer dijital para birimlerinin kullanımına ilişkin endişelerin bulunduğunu ifade ediliyor.

Diğer taraftan Njerya Senatosu ayrıca, ülkedeki bitcoin ve kripto yönelimini azaltmak için elinden geleni yapıyor. Fakat görünen o ki, insanlar hayal kırıklığı yaratan bir hükümet ve devam eden ekonomik eşitsizlik yüzünden gerçekten kendilerini emniyete almak istiyorlar.

Yönetimsel Çare Söz Konusu Değil

Financial Times’ın son raporuna göre, Muhammadu Buhari’nin Nijerya Cumhurbaşkanı olarak ikinci görevinde altı ay geçmiş olmasına rağmen Nijerya ekonomik olarak geriye doğru gidiyor. Anemik büyümenin ve hızlı büyüyen bir popülasyonun birleşimi, ekonominin Buhari’nin görev süresi boyunca kişi başına düşen gelirin giderek azaldığını gösteriyor.

Terörist örgüt Boko Haram'a karşı kaydedilen ilerlemeye rağmen, güvenlik durumu istikrarsız. Çobanlar ve yerleşik çiftçiler arasındaki çatışmalar ülkenin çoğunu etkiliyor. En önemlisi, Buhari’nin kişisel dürüstlük konusundaki ünü, belirgin bir şekilde daha verimli veya düzelme gibi bir duruma çevrilmemiş vaziyette.

Bu nedenle vatandaşlar, inançlarını, düzenlenmemiş olsalar da mutlak finansal özgürlüğü güvence altına alan bir para birimi şekline sokmayı seçtiler.

Bitcoin ve Nijerya

Birkaç ay önce Binance’in dünya çapındaki bitcoin popülerliği ile ilgili araştırma kanadında toplanan bulgular gündeme getirilmişti. BTC’nin Google’da yapılan arama sıralamasının 2011’den Eylül’e kadar ülkeye / bölgeye göre analizi şaşırtıcı sonuçları ortaya çıkardı.

Bitcoin, kuzey Avrupa, Rusya, Yeni Zelanda, ABD, Almanya, İngiltere, Singapur ve Hong Kong dahil olmak üzere 2011'den bu yana dünyanın birçok yerinde popüler olmuş durumda. Ancak 2017'den bu yana, dünyanın “BTC arama noktaları” olduğu için ilgi odağı haline gelen ülkeler Nijerya ve Güney Afrika. Öyle ki, iki ülke, nüfusun çoğunluğunun kripto para biriminin farkında olduğunu ima ederek en üst sıralarda yer aldı.

Bu durum, Nijerya’nın fiat para birimi Naira’nın Binance’in platformunda ilk ticaret çifti olarak listelenmesine dahi neden oldu.

Twitter CEO’sunun Afrika İzlenimleri

Square ve Twitter CEO’su Jack Dorsey, Afrika yarımadasındaki artan bitcoin ve kripto ilgisinin farkında. Bu yüzden orada bir şirket kurmanın zorluklarını anlamak için uzun süredir kıtaya taşınmayı planladığını duyurdu.

Ziyareti sırasında, BTC'nin kullanılabilir bir para birimi biçimi olarak inanılmaz bir ilgi kazandığı ülkelerden biri olan Gana'da yerel bitcoin buluşmalarına aktif olarak katıldığını ifade etti.

Bu durum, ödeme şirketinin Afrika'daki kripto senaryosunu kontrol altına alması ve güçlendirmesi için bir fırsat olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ